عضویت در کانال تلگرام موزیک هروز

هروز ، سفر به براچ، مروارید دریای آدریاتیک

صفحه اصلی دانلود آهنگ جدید دانلود آلبوم موزیک ویدیو سینما و چهره ها گردشگری مد و فشن

سفر به براچ، مروارید دریای آدریاتیک

دسته بندی: فتو خبر
تعداد نمایش: 7932
تاریخ انتشار: ۲۰ فروردین ۱۳۹۷

سفر به براچ، مروارید دریای آدریاتیک

مرواریدهای پنهان اروپا – بخش هفتم : جزیره براچ (کرواسی)

 

سری مطالب مرواریدهای پنهان اروپا به معرفی تعدادی از زیباترین شهرهای کوچک در نقاط مختلف قاره اروپا اختصاص دارد که با وجود برخورداری از جذابیت های متنوع طبیعی، تاریخی، تفریحی و گردشگری از کانون توجه گردشگران دور مانده اند و سفر به این شهرها با توجه به فضای آرام و دلپذیر و همچنین دورماندن از هیاهو و ازدحام گردشگران پرتعداد تجربه ای شیرین و بیادماندنی محسوب شود. در هفتمین قسمت از این سری مطالب به معرفی جزیره زیبای براچ در دریای آدریاتیک واقع در کشور کرواسی می پردازیم.

معرفی و تاریخچه ای مختصر

 

براچ (Brač) جزیره ای با مساحت ۳۹۶ کیلومتر مربع و ۱۳.۹۵۶ نفر جمعیت واقع در دریای آدریاتیک در شمال دریای مدیترانه می باشد. دریای آدریاتیک پهنه ای آبی است که در شمال دریای مدیترانه واقع شده است. سواحل کشور ایتالیا در کرانه های غربی دریای آدریاتیک واقع شده اند و کرانه های شرقی این دریا، سواحل کشورهای اسلوونی، کرواسی، بوسنی و مونته نگرو و آلبانی را شامل می شود. قله ویدورا گورا (Vidova gora) که با ۷۸۰ متر ارتفاع  بلندترین نقطه خشکی در سراسر منطقه دریای آدریاتیک می باشد در جزیره براچ قرار دارد. مانند بسیاری دیگر از نقاط ساحلی دریای بزرگ مدیترانه جزیره بزرگ براچ و شهرهای ساحلی آن، هر یک از جاذبه های طبیعی و تفریحی بسیاری نزد گردشگران برخوردار می باشند.

شواهد تاریخی که از یافته های باستان شناسی در منطقه بدست آمده است نشان می دهد که سکونتگاه های جمعی در جزیره براچ از دوره تاریخی پارینه سنگی وجود داشته است. در دوره های تاریخی بعدی شامل عصربرنز، عصر آهن این گروههای مردمی به صورت مجتمع نقاطی مسکونی را مناطق مختلف جزیره تشکیل داده اند که امروزه شهرهای ساحلی جزیره براچ می باشند. پس از دوران اولیه تاریخی، در قرن نهم پس از میلاد مسیح، پادشاهی روم حاکمیت جزیره را در اختیار گرفت و دهکده سالونا بعنوان مرکز فرماندهی جزیره تعیین شد. آثار و بناهای ساخته شده در دوران حکومت رومن ها تا به امروز در نقاط مختلف جزیره براچ باقی مانده است. پس از این دوره تاریخی حاکمیت جزیره براچ در طی سالیان بعد بین قبائل کروات، پادشاهی ونیز، پادشاهی مجارستان، پادشاهی بوسنی رد و بدل گردید تا سال ۱۷۹۷ که در این سال با شکست پادشاهی بوسنی در مقابل پادشاهی عثمانی بسیاری از پناهندگان جنگی در جزیره براچ استقرار داده شدند. این دوره تاریخی بعنوان نقطه عطف شکل گیری جمعیتی جزیره براچ و شهرهای این جزیره شناخته می شود. بین سالهای ۱۸۰۶ تا ۱۹۲۹ جزیره براچ حاکمیت سه پادشاهی فرانسه، اتریش و روسیه رو تجربه نمود تا اینکه در سال ۱۹۳۹ با تشکیل ایالت خودمختار کرواسی در قلمرو پادشاهی یوگوسلاوی این جزیره بعنوان بخشی از این ایالت تعیین شد و تا به امروز بعنوان بخشی از خاک کشور کرواسی باقی مانده است.

آب و هوا

 

جزیره براچ با توجه به موقعیت جغرافیایی خود دارای آب و هوایی مدیترانه ای و بسیار مطلوب می باشد که مناسب مناطق گردشگری و تفریحی محسوب می شود. تابستان هایی نسبتاً گرم با سواحلی آفتابی و زمستان هایی که دمای هوا در ماه های مختلف هرگز به کمتر از صفر درجه نمی رسد و بیشتر با بارش باران همراه است. بالاترین درجه دما در جولای و آگوست با ۳۲ درجه سانتیگراد و سردترین روزهای سال در ماه ژانویه و فوریه با دمای منفی ۳ درجه سانتیگراد اندازه گیری و ثبت شده است. مطابق آمار موجود بیشترین بازدید گردشگران از جزیره براچ و شهرهای ساحلی این جزیره بزرگ در فصل تابستان و همچنین اواخر بهار می باشد.

وضعیت اقتصادی

 

کشور کرواسی یکی از بهترین اقتصادهای قاره اروپا را در اختیار دارد و رشد اقتصادی این کشور دارای روندی افزایشی می باشد. واحد پول کرواسی، کونا می باشد که با علامت اختصاری (HRK = Croatian kuna) شناخته می شود و ارزش آن در مقابل دلار ایالات متحده ۱ USD =7.023 HRK می باشد. کشور کرواسی یکی از کشورهای اتحادیه اروپا است که واحد پول یورو از جانب مردم این کشور مورد قبول قرار نگرفته است و برای مسافرت به این کشور لازم است ارز همراه خود را به واحد پول کرواسی تبدیل نموده و با خود بهمراه داشته باشید.

اقتصاد جزیره براچ غالباً وابسته به صنعت گردشگری است و در کنار آن، ماهیگیری و کشاورزی بخصوص کشت زیتون از منابع درآمد عمده مردم منطقه محسوب می شوند. معادن سنگ سفید که دارای ارزش بالایی است و در نمای ساختمان مورد استفاده قرار می گیرد در نقاطی از جزیره وجود دارد. نمونه هایی از این سنگ های سفید و زیبا در ساختمان کاخ سفید در واشنگتن ایالات متحده مورد استفاده قرار گرفته است.

دسترسی به جزیره براچ

 

یکی از نقاطی که دارای نقشی محوری برای دسترسی به جزیره براچ می باشد، شهر بندری اسپلت (Split) است که دومین شهر بزرگ کرواسی محسوب می شود. برای دسترسی به جزیره براچ، ابتدا باید به شهر اسپلت رفته و سپس از طریق وسایل نقلیه مختلف به جزیره براچ سفر کرد. فرودگاه بین المللی اسپلت میزبان پروازهای متعدد از کشورهای مختلف اروپایی است که هزینه بلیط این پروازها بسیار مناسب می باشد. دسترسی به اسپلت از نقاط مختلف کرواسی به وسیله قطار نیز امکان پذیر است. قایق های مسافربری مطابق جدول زمانبندی از پیش تعیین شده مسافران و گردشگران را به نقاط مختلف جزیره منتقل می کنند.

برای دسترسی مستقیم به براچ از طریق سفر هوایی باید زمانبندی سفر خود را به ماههای می تا اکتبر موکول نمایید چرا که در این فاصله زمانی، خطوط هواپیمایی کرواسی، هر هفته دو پرواز مستقیم از زاگرب به براچ را در برنامه پروازی خود جای می دهد. فرودگاه براچ در حال حاضر توانایی میزبانی از هواپیماهای با حداکثر ظرفیت یکصد مسافر را دارد و عملیات افزایش ظرفیت باند این فرودگاه در حال انجام است. در داخل جزیره براچ، یکی از رایج ترین روشهای تردد، استفاده از خودروهای کرایه ای است که بسیار موردتوجه گردشگران قرار دارد. شبکه اتوبوس های مسافربری در سراسر جزیره فعال است همچنین کرایه موتورهای چهارچرخ در مناطق ساحلی رونق بسیاری دارد.

 

 

دیدنی های جزیره براچ

 

بندر پوسیسچا (Pucisca)

 

پوسیسچا یکی از پرجمعیت ترین مناطق مسکونی جزیره براچ واقع در شمال این جزیره است. این سکونتگاه بر روی منطقه ای صخره ای ساخته شده است. پوسیسچا بیشترین خصوصیات فرهنگ مدیترانه ای را در بین سکونتگاه های جزیره براچ دادا می باشد که در معماری و فضای شهری آن مشهود است. تقریباً تمام ساختمان های پوسیسچا از سنگ های سفید این منطقه که دارای زیبایی و ارزشی بسیار زیاد می باشند ساخته شده اند. سنگ های سفید پوسیسچا در ساخت بسیاری از بناها و مجسمه های مشهور در سراسر نقاط جهان مورد استفاده قرار گرفته اند. مناطق اطراف پوسیسچا با توجه به هوای مدیترانه ای و همچنین تأثیرات هوای کوهستانی به کشت انگور و زیتون اختصاص دارند همچنین دامداری در منطقه از رونق نسبی برخوردار است. ساحل زیبای این منطقه مقصد اصلی گردشگرانی است که به پوسیسچا سفر می کنند.

سواحل براچ (Brac Beaches)

 

سواحل آرام و زیبای براچ بدون شک مقصد اصلی و هایلایت سفر گردشگران به این جزیره می باشد. سواحل بخش جنوبی جزیره، بهترین سواحل براچ محسوب می شوند چراکه برخلاف سواحل صخره ای بخش شمالی جزیره، از سنگ ریزه های دوست داشتنی و شن مانند تشکیل شده و دارای آبهایی آرام می باشند. محبوب ترین ساحل در سراسر جزیره، ساحل Zlatni Rat نام دارد که در غرب منطقه سکونتگاه Bol واقع شده است. همچنین سواحل مجاور روستای مورویکا (Murvica ) از سواحل محبوب جزیره براچ می باشد. محبوب ترین ساحل در بخش شمالی که تنها ساحل کاملاً شنی جزیره می باشد، ساحل لاورچینا (Lovrecina) است.

 

 جزیره هوار (Hvar Island)

 

خب قرار شد دیدنی های جزیره براچ را به شما معرفی کنیم! درست است اما جزیره هوار که در همسایگی جزیره براچ واقع شده است را می توان یکی از دیدنی های این جزیره به حساب آورد! حتی یک شوخی رایج بین اهالی این دو جزیره وجود دارد که می پرسند بهترین چیز جزیره براچ منظره این جزیره از ساحل جزیره هوار است و به همین ترتیب بهترین چیز جزیره هوار منظره این جزیره از براچ. برای تردد بین این دو جزیره توسط قایق های مسافربری کوچک در فصل تابستان باید کرایه ۴۰ کونا کرواسی و در فصل زمستان کرایه ۲۵ کونا کرواسی بپردازید.

  رستوران های ساحلی (Beach Restaurants)

 

غذای محبوب و سنتی در سراسر جزیره براچ، کباب بره است که همراه با سبزی های معطر، پنیر، روغن زیتون و ماندارین سرو می شود. رستوران های جزیره نسبت به شهرهای بزرگتر کرواسی مانند زاگرب و اپلت خلاقیت کمتری از خود نشان می دهند و همه چیز بسادگی انجام می شود اما در این میان، تعدای از رستوران های ساحلی که در مجاورت دریا قرار دارند داستانی متفاوت داشته و با ارائه منویی متنوع از انواع غذاهای گوشتی و دریایی از محبوبیت زیادی در منطقه برخوردار هستند. تراس زیبای این رستوران ها در فضای آزاد و منظره زیبای امواج دریا غذا خوردن در این رستوران ها را به تجربه ای شیرین و بیاد ماندنی مبدل می سازد. رستوران Kopacina  در منطقه دنجی هوماک، رستوران های Terrace Cicco در منطقه مسکونی Bol، رستوران زیبای Mali Raj در ساحل Zlatni Rat ، رستوران Ribarska kucica ، Margera ، Bokuncin و Kala  معروف ترین و محبوب ترین رستوران های ساحلی در جزیره براچ بشمار می روند.

 رستوران های ساحلی (Beach Restaurants)  رستوران های ساحلی (Beach Restaurants)  رستوران های ساحلی (Beach Restaurants)

روستای تاریخی اسکریپ (Skrip Abbey)

 

این دهکده یکی از قدیمی ترین سگونتگاه های جزیره براچ می باشد که در کنار سواحل جزیره، پربازدیدترین نقطه جزیره محسوب می شود. این دهکده که از پیشینه تاریخی بسیار غنی برخوردار است، در زمین های داخلی جزیره و در نزدیکی سکونتگاه سوپتار واقع شده است.  موزه تاریخ براچ در برج رادوجکویچ ساخته شده در قرن شانزدهم میلادی در همین دهکده واقع شده است که شرحی کامل از تاریخ جزیره بهمراه آثار تاریخی بجامانده از سالیان دراز گذشته را در خود جای داده است.

 

موزه روغن زیتون در ساختمانی که بنای آن متعلق به سال ۱۸۶۴ می باشد واقع شده و ابزار آلات کشت و برداشت زیتون در منطقه از سالیان دور تا به امروز را در معرض نمایش بازیدکنندگان قرار داده است. همچنین کلیسای سنت هلن نتعلق به قرن هجدهم و قلعه سرینیک بجامنده از قرن شانزدهم میلادی از مکان های دیدنی دهکده تاریخی اسکریپ بشمار می روند.

 

مدرسه سنگی پوسیسچا (Pucisca Stonemasonry School)

 

یکی از دلایل شهرت جزیره براچ، سنگ های مرمر سفیدی است که به دلیل کیفیت بسیار بالا و زیبایی کم نظیرشان از این جزیره به نقاط مختلف دنیا انتقال داده شده و در بناهای مشهور و تاریخی بسیاری به کار رفته اند که شاید مشهورترین این بناها، ساختمان کاخ سفید در ایالات متحده باشد. مدرسه سنگ تراشی پوسیسچا تنها مدرسه در سراسر کرواسی محسوب می شود که هنر سنگ تراشی در آنجا آموزش داده می شود. بازدید از این مدرسه حتی در ساعات کاری روزانه آزاد می باشد.

گردش در طبیعت زیبای جزیره (Hiking Trails)

 

بخش هایی وسیع از جزیره براچ بخصوص در نواحی مجاور دریا از درختان کاج زیبا و باغ های زیتون پوشیده شده است که فرصتی عالی برای دوستداران سیاحت در طبیعت و گشت و گذار محسوب می شود. در روزهای آخر هفته تعدادی تورهای گردشگری گشت و گذار در طبیعت چزیره برگزار می شود که همراهی با این تورهای گردشگری اوقاتی خوش را برای گردشگران به همراه خواهد داشت. مسیرهای محبوب گشت و گذار و پیاده روی در جزیره براچ، مسیر منطقه Bol تا منطقه Vidova Gora  و هچنین مسیرهای پوشیده از درخت کاج بین سومارتین تا پلانیک می باشد.

صخره نوردی (Lozisca Rock climbing)

 

صخره نوردی می تواند آخرین دلیل شهرت جزیره براچ باشد و این بخاطر صخره های کمتر دیده شده لوژیچا واقع در شمالغرب جزیره است که از چشم بسیاری از علاقمندان به صخره نوردی دور مانده است. یکی از ویژگی های ممتاز این صخره ها امتداد آنها به داخل دریاست و این یعنی سقوط از این صخره ها به شیرجه ای دلچسب به داخل دریا تبدیل خواهد شد! صخره های لوژیچا تنها نقطه صخره ای در جزیره براچ محسوب می شود که مسیر صخره نوردی آن تعیین و علامت گذاری شده است. تور صخره نوردی لوژیچا که توسط شرکت سیاحتی آلدورا برگزار می شود برای هر نفر هزینه ای معادل ۲۹۰ کونا کرواسی خواهد داشت.

ورزشهای آبی (Water Sports and Activities)

 

وقتی به یک جزیره سفر می کنید آنچه که بیش از هر چیر در مقابل دیدگان شما قرار دارد و با آن سروکار خواهید داشت دریا و سواحل شنی و هوای آفتابی خواهد بود. در براچ نیز داستان به همین ترتیب پیش می رود و اگر اهل ورزش و فعالیت هستید انواع فعالیت ها و ورزشهای آبی مانند موج سواری، شنا، ماهیگیری، قایق سواری و غواصی در سواحل مختلف جزیره انجام می شود که اوقاتی خوش را برایتان فراهم خواهد ساخت.

بام منظره جزیره (Vidova gora)

 

ویووداگورا بلندترین نقطه جزیره براچ است که با رفتن بر فراز آن، منظره ای بی نظیر از ساحل جزیره برچ و تمامی جزیره های واقع در دریای آدریاتیک در مقابل چشمان شما قرار خواهد گرفت. مناظری که به آنها اشاره شد در ارتفاع ۷۷۸ متری از سطح دریا یادگاری همیشگی از سفر به جزیره براچ خواهد بود. دسترسی به بلندترین نقطه ویوداگورا بوسیله اتومبیل امکان پذیر است پس نگران نباشید.

حوضچه های زیردریایی (Submarine Pen)

 

قسمت های جنوبی جزیره براچ که دارای سکونتگاه های کمتری نسبت به بقیه نقاط جزیره می باشد در گذشته و در دوره حاکمیت یوگوسلاوی سابق مناطق ممنوعه نظامی بوده است. یکی از نقاط دیدنی و جالب توجه این روزهای جزیره، حوضچه مخصوص زیردریایی های نظامی یوگوسلاوی می باشد که در ماسلینوا، کروسیچا و اسمارکا ساخته شده است که امروزه بعنوان پناهگاه قایق های ماهیگیری و محل شنای گردشگران مورد استفاده قرار می گیرد.

بناهای تاریخی هرمیتاژ (Hermitage Sites)

 

بخشی از سواحل جنوبی جزیره براچ که از نقاط خلوت این جزیره محسوب می شود، مکانی خلوت و دور از هیاهو مناسب برای چند عبادتگاه بوده است که در حدفاصل سکونتگاه های بلاکا (Blaca) و بل (Bol) ساخته شده اند. شش صومعه که در این ناحیه واقع شده اند عبارتند از استیپانچیچ، ماجه وا اسپلژا، سیلویو، دراچه وا لوکا و بالکا. این مکان ها با توجه آرامش حاکم بر آن مناطق، فرصتی مناسب برای دوری از هیاهوی شهری و عبادت و کسب آرامش بوده و از قرون ۱۵ و ۱۶ میلادی ساخته شده و مورد استفاده قرار گرفته است. از بین این عبادتگاه ها، دو صومعه Zmajeva Spilja و Pustinja Blaca بیش از بقیه مورد توجه اهالی جزیره و گردشگران قرار دارند.

بناهای تاریخی هرمیتاژ (Hermitage Sites) بناهای تاریخی هرمیتاژ (Hermitage Sites)

 

اقامت و غذا

 

با توجه به اینکه جزیره براچ منطقه گردشگری محسوب می شود مراکز اقامتی مختلفی در این جزیره وجود دارند که خدمات رفاهی در سطوح مختلف به گردشگران ارائه می دهند. از آپارتمان های شیک و امروزی که به گردشگران اجاره داده می شوند تا هتل ها و مراکز اقامتی که شرح مفصل مراکز اقامتی در دسترس در جزیره براچ در مطلبی مجزا و بطور مفصل ارائه خواهد شد.

غذاهای سنتی و رایج در جزیره براچ غالباً از محصولات دامی مانند گوسفند تهیه می شوند و شامل انواع غذاهای گوشتی و یا لبنیات مانند شیر گوسفند می باشند. محبوب ترین غذای محلی براچ، Brac island Vitalac  در واقع نوعی استیک سنتی است که از گوشت تازه بره گوسفند تهیه می شود. برای تهیه این غذا، سبزیجات معطر و چاشنی های دلخواه همراه با روغن زیتون پخته و سپس کباب می شود.  همچنین انواع غذاهای دریایی با توجه به موقعیت جغرافیایی جزیره از محبوبیت بسیاری برخوردار هستند که محبوب ترین آنها Hvar Gregada نام دارد که غذایی ترکیبی از گوشت ماهی پخته یا سرخ شده و سبزیجات معطر است.

 

4.1.1

 

 

گردآوری بطور اختصاصی وب سایت HAROOZ.COM

برچسب ها : ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ،
عضویت در خبرنامه هروز

برای دریافت جدیدترین پستها از طریق ایمیل
نشانی ایمیل خود را بدون www وارد کنید.

با اشتراک در صفحات اجتماعی ما ،در لحظه از بروزترین ها آگاه شوید.

گردشگری با هروز

بهترین جاذبه های گردشگری اوترخت (هلند)

نمایش مطلب

بهترین هتل های ارزان قیمت در شهر اوترخت (هلند)

نمایش مطلب

بهترین هتل های بصرفه در شهر اوترخت (هلند)

نمایش مطلب

بهترین هتل های لوکس در شهر اوترخت (هلند)

نمایش مطلب

راهنمای جامع سفر به اوترخت(بخش سوم)

نمایش مطلب
هنوز هیچ دیدگاهی ثبت نشده است.

جدیدترین تصاویر ستاره های سینما - جدیدترین مدل های مد و فشن