عضویت در کانال تلگرام موزیک هروز

هروز ، سفر به ترونی، گنجینه گوتیک لهستان

صفحه اصلی دانلود آهنگ جدید دانلود آلبوم موزیک ویدیو سینما و چهره ها گردشگری مد و فشن

سفر به ترونی، گنجینه گوتیک لهستان

دسته بندی: فتو خبر
تعداد نمایش: 4649
تاریخ انتشار: ۴ دی ۱۳۹۵

سفر به ترونی، گنجینه گوتیک لهستان

مرواریدهای پنهان اروپا – بخش دهم : ترونی (لهستان)

 

سری مطالب مرواریدهای پنهان اروپا به معرفی تعدادی از زیباترین شهرهای کوچک وبزرگ در نقاط مختلف قاره اروپا اختصاص دارد که با وجود برخورداری از جذابیت های متنوع طبیعی، تاریخی، تفریحی و گردشگری از کانون توجه گردشگران دور مانده اند و سفر به این شهرها با توجه به فضای آرام و دلپذیر و همچنین دورماندن از هیاهو و ازدحام گردشگران پرتعداد تجربه ای شیرین و بیادماندنی محسوب شود. در دهمین قسمت از این سری مطالب به معرفی شهر زیبای ترونی در کشور لهستان می پردازیم.

معرفی و تاریخچه ای مختصر

 

ترونی (Torun) شهری در شمال کشور لهستان است که در کرانه رودخانه زیبای وستولا (Vistula) واقع شده است. شهر ترونی با جمعیت ۲۰۲.۵۹۱ نفر یکی از قدیمی ترین شهرهای لهستان بشمار می رود که زادگاه نیکلاس کوپرنیک، ستاره شناس و ریاضیدان مشهور لهستانی بوده است. در سال ۱۹۹۷ بافت تاریخی شهر ترونی که قدمت آن به قرون وسطی برمی گردد بعنوان میراث تاریخی جهانی در لیست سازمان یونسکو ثبت گردید همچنین این بخش تاریخی از شهر در سال ۲۰۰۷ بعنوان میراث ملی لهستان نیز انتخاب شده است.

نخستین آثار و شواهد سکونت در ترونی به ۱۱۰۰ سال پیش از میلاد مسیح برمی گردد. در دوران قرون وسطی و بین قرن هفتم تا سیزدهم میلادی منطقه ای که اکنون شهر در آن قرار دارد، محل سکونت یکی از اقوام قدیمی اسلواک بوده است که در مجاورت رودخانه ویستولا ساکن بوده اند. سنگ بنای شهری که امروزه بعنوان ترونی شناخته می شود در سال ۱۲۶۴ و توسط شوالیه های تتونیک گذاشته شده است. پس از گذشت بیش از دویست سال در سال ۱۴۶۶ میلادی ترونی تحت حاکمیت پادشاهی لهستان قرار گرفت. طی جنگهای بزرگی که طی سالهای ۱۷۰۰ تا ۱۷۲۱ در شمال اروپا درگرفت، مقر پادشاهی لهستان در ترونی قرار داده شد و بسیاری از مکان های تاریخی شهر یادگارهای بجامانده از همین دوران محسوب می شوند. در طی قرون بعدی تحولات سیاسی بسیاری در منطقه به وقوع پیوست و شهر ترونی، شاهد حاکمیت نیروهای تزار روس و همچنین ارتش ناپلئون بناپارت بر شهر و مناطق اطراف آن بوده است. در طی سالهای جنگ جهانی دوم و پس از حمله ارتش آلمان نازی به لهستان، ترونی تحت اشغال ارتش آلمان قرار گرفت و جمعیت یهودی شهر به کمپ های ارتش نازی دیپورت شدند. در سال ۱۹۴۵، شهر در برهه ای کوتاه به تصرف ارتش سرخ شوروی درآمده و این بار بسیاری از ساکنین آلمانی تبار ترونی به اجبار به آلمان شرقی کوج داده شدند. این دو واقعه تأثیری بسیار در ترکیب جمعیتی امروز ترونی بر جای گذاشته است و همچنین جمعیت بسیار زیاد آلمانی های لهستانی تبار، ریشه در همین برهه تاریخی دارد.

آب و هوا

 

آب و هوای ترونی بسیار معتدل می باشد و در طول فصل شاهد فصلی با آب و هوای گرم و خشک نخواهید بود. میزان بارش باران در فصل پاییز و زمستان بسیار زیاد می باشد. متوسط دمای هوا در طول سال ۲۲ درجه سانتیگراد است که هوایی بسیار مطلوب ارزیابی می شود. گرم ترین روزهای سال در ماه جولای و سردترین اوقات سال در ماه ژانویه با حداقل دمای منفی ۳ درجه سانتیگراد می باشد.در ماه جولای بیشترین بارش و در ماه فوریه، کمترین میزان بارش در طول سال اتفاق می افتد هر چند بارش باران در تمام ماه های سال مشاهده می شود. در مجموع بر اساس اطلاعات موجود، بیشترین بازدید گردشگران از ترونی در ماه می و همچنین ماه آگوست می باشد.

 

وضعیت اقتصادی

 

ترونی از شهرهای بزرگ کشور لهستان محسوب نمی شود اما مقر اصلی تعدادی از کارخانجات و شرکت های معتبر لهستان در این شهر واقع شده است. از سال ۲۰۰۶ ساخت و سازهای بسیار در حوزه های مسکن و صنعتی در منطقه اجرا شده است که فرصت های شغلی متعددی را در اختیار ساکنین این منطقه قرار داده است بطوریکه میزان بیکاری در ترونی و مناطق اطراف تنها پنج درصد می باشد.

صنعت گردشگری یکی دیگر از وزنه های اقتصادی ترونی بشمار می رود. شهر ترونی با تکیه بر معماری کم نظیر و زیبایی که یادگاری از قرون وسطی برای این شهر محسوب می شود، سالیانه میزبان بیش از ۱.۵ میلیون گردشگر می باشد که یک منبع درآمد بسیار عالی و کارآمد برای اقتصاد ترونی محسوب می شود. با توجه به بستر بسیار مطلوبی که به آن اشاره شد وضعیت اقتصادی ترونی در سطحی بالا و ایده آل ارزیابی می شود.

 

دسترسی به ترونی

 

هواپیما

نزدیکترین فرودگاه به ترونی، فرودگاه بین المللی بایدگوشز (Bydgoszcz) می باشد که در ۵۰ کیلومتری ترونی واقع شده است. این فرودگاه میزبان مجموعه ای از بصرفه ترین خطوط هوایی اروپا است و فاصله نسبتاً مناسبی با شهر دارد و انتخابی ایده آل محسوب می شود. فرودگاه های لاویچا در ۱۵۰ کیلومتری، فرودگاه ولشا در ۱۸۰ کیلومتری و فرودگاه ورشو در ۲۳۰ کیلومتری ترونی قرار گرفته اند.

 

قطار

ترونی در شبکه خطوط راه آهن ملی لهستان قرار دارد و قطارهای ورشو، پوژنان، لودز، کاتوویچ و اولزتاین مطابق برنامه های روتین به این شهر رفت و آمد می کنند. ایستگاه راه آهن اصلی ترونی Toruń Główny  در مجاورت رودخانه ویستولا واقع شده است. مسیر زیبای فاصله این ایستگاه تا شهر ترونی را می توان در ۳۵ دقیقه پیاده طی نمود که البته با در نظر گرفتن وسایل سفر استفاده از تاکسی یا اتوبوس های خط عمومی توصیه می شود.

اتومبیل و اتوبوس

بزرگراه مسیر اصلی ورود به شهر ترونی محسوب می شود. خطوط اتوبوسرانی کشور لهستان بسیار منظم و مجهز بوده و مسافرت بوسیله اتوبوس یکی از بهترین گزینه های موجود می باشد. مشهورترین شرکت های اتوبوسرانی لهستان،Voyager ،Eurolines ،Ecolines ،PolskiBus ،Lux Express و Tiger Express می باشند که علاوه بر تمامی شهرهای لهستان، کشورهای اتریش، بلاروس، بلژیک، کرواسی، جمهوری چک، دانمارک، انگلستان، آلمان، فرانسه، یونان، هلند، ایتالیا، لتونی، نروژ، روسیه، اسپانیا، سوئد، سوئیس و اوکراین را تحت پوشش قرار می دهند.

دریا

مسیردریایی دسترسی به کشور لهستان از طریق کشورهای سوئد (۷ تا ۱۳ ساعت)، دانمارک (۹ تا ۱۲ ساعت)، فنلاند (حدود ۱۸ ساعت) و آلمان (حدود ۱۵ ساعت) می باشد که مدت زمان سفرهای دریایی با توجه به توقف های مختلف مربوط به هر یک از خطوط کشتیرانی متفاوت می باشد.

دیدنی های ترونی

 

شهر ترونی بخش زیادی از محبوبیت و جایگاه فعلی خود در صنعت گردشگری کشور لهستان را مدیون معماری زیبای سبک گوتیگ ساختمان های واقع در بافت تاریخی خود می باشد که یکی از کامل ترین مجموعه های شهری معماری سبک گوتیک را تشکیل داده است و به نحوی معجزه وار از رادارهای آژانس های گردشگری اروپایی مصون مانده است. این بدان معنی است که هنوز از هیاهوی معمول مکان های گردشگری در ترونی، خبری نیست و در سفر به این شهر می توانید بدون دغدغه خاطر از مکان های مختلف این شهر زیبا بازدید نمایید.

ترونی شهری نسبتاً کوچک محسوب می شود و اگر اهل پیاده روی و گشت و گذار باشید می توانید فاصله بین تمام نقاط دیدنی شهر را با پای پیاده طی کنید و از مناظر مختلف در طول مسیر لذت ببرید. در غیراینصورت استفاده از تاکسی و اتوبوس های داخل شهری، انتخاب بعدی تلقی می شود که البته نرخ هایی نسبتاً ارزان و مناسب داشته و بصرفه محسوب می شوند.

بافت قدیمی ترونی (Stare Miasto)

 

قدمت این قسمت از شهر ترونی به قرون وسطی برمی گردد و مجموعه ای بسیار کامل از معماری شهری سبک گوتیک را در خود جای داده است همچنین در لیست میراث تاریخی یونسکو ثبت شده و یکی از پربازدیدترین نقاط گردشگری کشور  لهستان محسوب می شود.

موزه نیکلاس کوپرنیک  (Nicolaus Copernicus Museum)

 

این موزه در واقع در خانه محل تولد نیکلاس کوپرنیک دانشمند ستاره شناس و ریاضیدان مشهور لهستانی تأسیس شده است. ساختمان زیبای این موزه خود بسیار دیدنی است و آثاری تاریخی از دوران زندگی کوپرنیک در معرض نمایش عموم قرار گرفته است.

  تالار بزرگ بافت تاریخی شهر (Ratusz Staromiejski)

 

این تالار یکی از زیباترین نمونه های موجود و البته کاملاً سالم معماری سبک گوتیک در سراسر اروپا محسوب می شود و مجموعه ای کم نظیر از آثار تاریخی ارزشمند در این مکان در معرض نمایش عموم قرار داده شده است هر چند تمامی توضیحات به زبان لهستانی است! آثار متعددی از هنرمندان سبک گوتیک در این تالار جمع آوری شده و تماشای منظره زیبای شهر از برج بلند ساختمان تالار توصیه می شود.

صومعه تاریخی یوحنا (Cathedral of SS. Johns)

 

این کلیسای متعلق به دوران گوتیک مکانی است که مراسم غسل تعمید نیکلاس کوپرنیک در آن انجام شده است و ناقوس بزرگ موسوم به Tuba Dei از سال ۱۵۰۰ میلادی بر فراز برج بلند کلیسا آویخته شده است.

  منظره زیبای رودخانه ویستولا (View of the Vistula River)

 

تصور شهر ترونی بدون رودخانه زیبای ویستولا و سواحل زیبای آن غیرممکن است. همانطور که تصور لندن بدون رودخانه تایمز دور از ذهن تلقی می شود. کرانه های سمت چپ ویستولا محیطی دلپذیر و مناسب برای پیاده روی در طبیعت را در اختیار گردشگران علاقمند قرار می دهد و توصیه می شود آن را از دست ندهید.

 

بقایای قلعه شوالیه های تئوتونیک (Teutonic Knights Castle Ruins)

 

این قلعه قرن ها قبل و در جریان جنگ های منطقه ای بطور کامل نابود شد اما امروزه در فضای باز این قلعه موزه تاریخی تأسیس شده است. بازدیدکنندگان از قلعه می توانند از تنها برج بلند بجامانده از عظمت پیشین قلعه دیدن کنند.

  استادیوم مسابقات گراندپری (Motoarena Toruń)

 

بزرگترین و مدرن ترین استادیوم ویژه مسابقات اتومبیلرانی سرعت و گراندپری که در سال ۲۰۰۹ ساخته شده است و یکی از عمده ترین پیست های میزبان مسابقات رسمی اتومبیلرانی و موتورسواری محسوب می شود.

اقامت و غذا

 

ترونی یکی از منطقه های گردشگری شناخته شده در کشور لهستان محسوب می شود بر همین اساس، مراکز اقامتی مختلفی در این شهر وجود دارند که خدمات رفاهی در سطوح مختلف به گردشگران ارائه می دهند که محبوب ترین این مراکز Angel Hostel، Central Hotel، Heban، Hotelik w Centrum، Kopernik و همچنین هتل ۱۲۳۱ Hotel می باشند. هتل ها و مراکز اقامتی متناسب با بودجه های مختلف در ترونی فعالیت می کنند که شرح مفصل این مراکز اقامتی در مطلبی مجزا و بطور مفصل ارائه خواهد شد.

در ماههای گرم سال، بافت قدیمی ترونی مملو از کافه های خیابانی و رستوران هایی است که وعده های غذایی سبک به همراه نوشیدنی های خنک به گردشگران غرق در حال و هوای کلاسیک این منطقه از شهر ارائه می کنند. بعضی از این رستورانها و کافه های خیابانی در مجاورت کرانه های رودخانه ویستولا قرار دارند و حداقل دو رستوران بصورت شناور بر روی رودخانه می باشند. محبوب ترین رستورانها و کافه های ترونی کافه Leniwa، رستوران Manekin ، رستوران Metropolis ، رستوران GreenWay و کافه Piccolo می باشند.

 

 

مرکز اطلاعات گردشگری ترونی

 

مراکز اطلاعات گردشگری ترونی، آماده کمک و ارائه اطلاعات لازم و ضروری به گردشگران و مراجعه کنندگان به مرکز می باشند. با مراجعه به این مراکز ضمن دریافت راهنمایی های مختلف، کتابچه های راهنما در خصوص موقعیت جفرافیایی نقاط دیدنی منطقه، توصیه های امنیتی و نقشه های راهنما در کنار دسترسی به اینترنت پرسرعت برای انجام امور ضروری به گردشگران ارائه می شود.

 

Ośrodek Informacji Turystycznej w Toruniu
Tourist Information Center

Address: rynek Staromiejski 25, 87-100 Toruń, Poland
Phone:+48 56 621 09 30

Website: www.it.torun.pl

 

 

 

 

گردآوری بطور اختصاصی وب سایت HAROOZ.COM

برچسب ها : ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ،
عضویت در خبرنامه هروز

برای دریافت جدیدترین پستها از طریق ایمیل
نشانی ایمیل خود را بدون www وارد کنید.

با اشتراک در صفحات اجتماعی ما ،در لحظه از بروزترین ها آگاه شوید.

گردشگری با هروز

بهترین جاذبه های گردشگری اوترخت (هلند)

نمایش مطلب

بهترین هتل های ارزان قیمت در شهر اوترخت (هلند)

نمایش مطلب

بهترین هتل های بصرفه در شهر اوترخت (هلند)

نمایش مطلب

بهترین هتل های لوکس در شهر اوترخت (هلند)

نمایش مطلب

راهنمای جامع سفر به اوترخت(بخش سوم)

نمایش مطلب
هنوز هیچ دیدگاهی ثبت نشده است.

جدیدترین تصاویر ستاره های سینما - جدیدترین مدل های مد و فشن