عضویت در کانال تلگرام موزیک هروز

هروز ، سفر به بندر مارساشلوک

صفحه اصلی دانلود آهنگ جدید دانلود آلبوم موزیک ویدیو سینما و چهره ها گردشگری مد و فشن

سفر به بندر مارساشلوک

دسته بندی: فتو خبر
تعداد نمایش: 4607
تاریخ انتشار: ۴ دی ۱۳۹۵
هروز به این خوبی ، ستاره بزن!

سفر به بندر مارساشلوک

مرواریدهای پنهان اروپا – بخش چهارم : بندر مارساشلوک (جزیره مالت)

سری مطالب مرواریدهای پنهان اروپا به معرفی تعدادی از زیباترین شهرهای کوچک در نقاط مختلف قاره اروپا اختصاص دارد که با وجود برخورداری از جذابیت های متنوع طبیعی، تاریخی، تفریحی و گردشگری از کانون توجه گردشگران دور مانده اند و سفر به این شهرها با توجه به فضای آرام و دلپذیر و همچنین دورماندن از هیاهو و ازدحام گردشگران پرتعداد تجربه ای شیرین و بیادماندنی محسوب شود. در چهارمین قسمت از این سری مطالب به معرفی بندر مارساشلوک در جزیره زیبای مالت واقع در دریای مدیترانه می پردازیم.

معرفی و تاریخچه ای مختصر

 

مالت (Malta) یکی از کوچکترین کشورهای قاره اروپا است که بر روی جزیره ای در دریای مدیترانه قرار گرفته است. جزیره مالت با در اختیار داشتن این موقعیت جغرافیایی دارای جاذبه های گردشگری فراوان می باشد که این جزیره را در لیست مرواریدهای پنهان اروپا قرار می دهد. جمهوری مالت (Republic of Malta) با جمعیتی کمتر از ۴۵۰.۰۰۰ نفر در ۸۰ کیلومتری جنوب کشور ایتالیا، ۲۰۹ کیلومتری کشور تونس در شمال آفریقا و ۳۳۳ کیلومتری لیبی واقع شده است. پایتخت مالت، شهر والتا (Valletta) با مساحتی کمتر از یک کیلومتر مربع کوچک ترین شهر پایتخت در اتحادیه اروپا محسوب می شود.

بندر مارساشلوک (Marsaxlokk) در واقع دهکده ای قدیمی است در جنوب شرقی جزیره مالت که جمعیتی در حدود ۳۶۰۰ نفر دارد و شغل اغلب ساکنین آن ماهیگیری در دریای مدیترانه می باشد. نام این دهکده ریشه در کلمه (مارسا) دارد که به معنی بندرگاه می باشد و همچنین کلمه (اشلوک) در گویش محلی مالت به معنای جنوب شرقی است که بسادگی به موقعیت جغرافیایی این دهکده در سرزمین مالت اشاره می کند. بندر مارساشلوک بخاطر بازارهای سنتی و جذابی که در خود جای داده است دارای شهرت و محبوبیتی بسیار نزد گردشگران بخصوص علاقمندان به سفر به کشورهای واقع در منطقه دریای مدیترانه می باشد.

سنگ بنای بندر مارساشلوک به دوران فینیقی ها باز می گردد که آنان نخستین دریانوردانی بودند که در قرن نهم پیش از میلاد مسیح در ساحل این منطقه پهلو گرفتند. این بندر در دورانی از تاریخ خود در اختیار حکومت عثمانی نیز بوده است. کشف آثار باستانی و اشیایی باارزش متعلق به عصر برنز در بخش هایی از مارساشلوک نشان از قدمت طولانی سکونت و زندگی اقوامی از سرزمین ساحلی مدیترانه در این منطقه دارد. در فاصله قرن ششم تا یک قرن پیش از میلاد مسیح، مارساشلوک بعنوان منطقه ای مقدس جایگاه چند معبد و پرستشگاه بوده است که آثار و شواهد تاریخی بجامانده نشان می دهد که این معابد به خدایان اساطیری مانند عشتروت و هرا تقدیم شده و بومیان منطقه در این معابد به پرستش آن خدایان می پرداختند. این معابد و پرستشگاه ها پس از قرن چهارم میلادی و با ظهور و رواج مسیحیت بعنوان صومعه مورد استفاده قرار گرفته اند.

 

آب و هوا

 

آب و هوای مارساشلوک مانند دیگر نقاط جزیره مالت، گرم و مرطوب می باشد که از یک طرف با آب و هوای گرم و خشک مدیترانه ای و از سویی دیگر تحت تأثیر سیستم هوایی مناطق شمال آفریقا قرار دارد. هوای آفتابی در بیشتر ایام فصل تابستان ادامه دارد اما در فصل زمستان میزان بارش باران به نحوی محسوس افزایش می یابد. دمای میانگین هوا بین ۱۸ تا ۲۲ درجه است که دمایی معتدل و مطلوب برای هر منطقه جغرافیایی محسوب می شود.  مطابق آمار موجود، بیشترین میزان بازدید گردشگران از مارساشلوک در فاصله ماههای می تا آگوست در می باشد.

وضعیت اقتصادی

 

در دهه های اخیر بندر مارساشلوک بعنوان نقطه استراتژیک حمل و نقل دریایی در جزیره مالت مورد توجه بوده است و نقطه قوت اقتصاد جمهوری مالت در همین بندر نهفته است. بارگیری محموله های نفتی بطور گسترده از طریق همین بندر انجام می گیرد و این در کنار محموله های مختلف تجاری است که از طریق این بندر جابجا می شوند. در کنار فعالیت های مربوط به حمل و نقل، شغل اکثر ساکنین مارساشلوک ماهیگیری می باشد و تقریباً تمام محصولات دریایی در جزیره مالت در مارساشلوک صید و سپس به نقاط دیگر ارسال می شود.

واحد پول مورد استفاده در مارساشلوک مانند بقیه شهرهای جمهوری مالت، واحد پول یورو می باشد که یکی از دلایل استقبال بالای گردشگران کشورهای عضو اتحادیه اروپا از تورهای گردشگری کشور مالت همین مسئله بشمار می رود. در سفر به کشور مالت از مشکلات تبدیل ارز و تهیه واحد پولی دیگر خبری نیست و در نگاهی کلی، مالت کشوری ارزان و بصرفه برای گردشگران بشمار می رود فارغ از اینکه اهل کشورهای عضو اتحادیه اروپا باشند یا از هر نقطه دیگری از جهان به مالت سفر می کنند.

 

دسترسی به مارساشلوک

 

دسترسی به مارساشلوک از طریق هوایی امکان پذیر نمی باشد چراکه فرودگاهی در منطقه وجود ندارد همچنین بندرگاه این شهر نیز برای کناره گرفتن کشتی های باری و نفتکش های عظیم الجثه طراحی و ساخته شده است و در نتیجه در حال حاضر  تنها راه دسترسی به مارساشلوک، مسیر زمینی از نقاط مختلف جزیره مالت به سمت این دهکده می باشد.

فاصله مارساشلوک با شهر والتا پایتخت جمهوری مالت، در حدود ۴۰ دقیقه می باشد که این مسافت را می توانید بوسیله خطوط شماره ۸۱ و ۸۵ اتویوسرانی مالت طی نمایید. این خطوط اتوبوس در فاصله های یک ساعته بین دو شهر تردد می کنند که تعداد اتوبوس ها در اوقات تعطیلات با توجه به افزایش گردشگران افزوده می شود. جاده های منتهی به مارساشلوک در امتداد خط ساحلی دریایی مدیترانه ساخته شده اند و دارای مناظر طبیعی بسیار زیبا و همچنین شرایط فنی و ایمنی مطلوب می باشند. در هنگام طی مسیرهای جاده ای گردشگران می توانند از مناظر زیبای سواحل دریای مدیترانه و همچنین قایق های ماهیگیری بندر مارساشلوک که همگی به شیوه سنتی این منطقه با رنگ های بسیار متنوع و شاد رنگ آمیزی شده اند لذت برده و سفری خاطره انگیز را تجربه نمایند.

دیدنی های مارساشلوک

 

قایق های سنتی ماهیگیری (Luzzu Boats)

 

قایق های ماهیگیری سنتی مارساشلوک بطور حتم مشهورترین و شناخته شده ترین سمبل این دهکده کوچک و زیبا محسوب می شوند. این قایق های زیبا و رنگارنگ که  در گویش محلی به آنها لوتزو (Luzzu) می گویند به شیوه ای سنتی با رنگ هایی شاد و متنوع رنگ آمیزی شده اند و در سراسر خط ساحلی این دهکده مشاهده می شوند. بر روی تمام این قایق ها طرح هایی از چشم انسان نقاشی شده است که مطابق اعتقاد بومیان منطقه،از قایق ها و ماهیگیران در مقابل خطرات محافظت می کند. تجمع این قایق ها در بندرگاه این دهکده منظره ای بسیار زیبا و بیاد ماندنی خلق می کند که هموره بعنوان نماد گردشگری مارساشلوک به آن اشاره می شود و گردشگران بی شماری را به سوی این مارساشلوک جذب می کند.

بازارچه محلی مارساشلوک (Local Market)

 

بازار محلی و بزرگ مارساشلوک در روزهای یکشنبه برپا می شود و در این بازار انواع مواد غذایی تازه از انواع ماهی و غذاهای دریایی، سبزیجات و میوه تازه تا اجناس مختلف و صنایع دستی منطقه و انواع کالاهای یادگاری و سوغات به فورش می رسد.

منطقه ساحلی سنت پیترس (Saint Peters Pool)

 

آب دریا در این این ناحیه از ساحل مارساشلوک آنقدر زلال و زیبا است که با وجود عمق زیاد آب،  سنگ ها و مرجان های کف دریا قابل مشاهده است. اکثر گردشگران در بازدید از مارساشلوک سری هم به سنت پیترز می زنند و تنی به آب می سپارند هر چند در روزهایی که وزش باد شدید باشد شنا در منطقه به دلیل تلاطم شدید آب دریا، ممنوع می باشد.

  تور قایق سواری (Sightseeing Tour)

 

یکی از جذاب ترین بخش های سفر به مارساشلوک تور قایق سواری در خط ساحلی است که به بازدید از نقاط مختلف ساحلی و صخره های مرجانی بسیار زیبا و آب های عمیق و بسیار زلال این منطقه اختصاص دارد. در زیبایی این سواحل همین بس که فیلمبرداری فیلم مشهور تروی و بسیاری فیلم های معتبر سینمای هالیوود در این سواحل انجام شده است.

فستیوال موسیقی جاز (Malta Jazz Festival)

 

فستیوال موسیقی جاز یکی از معتبرترین وقایع موسیقی جاز محسوب می شود و دارای جایگاهی خاص در فضای فرهنگی این کشور می باشد. این جشنواره هر سال در جمهوری مالت و در شهر والتا برگزار می شود که در فاصله  ۴۰ دقیقه ای از مارساشلوک قرار دارد. اگر بازه زمانی سفرتان به مارساشلوک فستیوال موسیقی جاز در حال برگزاری است این فرصت بسیار عالی برای کسب تجربه ای فراموش نشدنی را از دست ندهید.

غذا و خوراکی های مارساشلوک

 

اغلب رستوران ها و سالن های غذاخوری در سراسر جزیره مالت، انواع غذاهای اروپایی و بین المللی را به مشتریان خود ارائه می دهند و می توان گفت که غذاهای مالتی ها تحت تأثیر فرهنگ غربی قرار گرفته است و سهم انواع غذاهای انگلیسی، ایتالیایی و اسپانیایی در این میان بیشتر از بقیه است.

Stuffat tal-fenek

این غذا که از گوشت خرگوش درست می شود غذای اصلی در کشور مالت محسوب می شود. گوشت مورد استفاده در فنکیتا مطابق سلیقه افراد به آرامی پخته یا کباب شده و با سبزیجات تازه یا سیب زمینی به همراه چاشنی دلخواه سرو می شود.

Kapunata

یکی از محبوب ترین غذاهای مالتی محسوب می شود که بخصوص در ماههای گرم سال طرفداران زیادی دارد. این غذا از گوجه تازه، فلفل سبز و بادمجان تشکیل شده و به همراه چاشنی های دلخواه سرو می شود.

 

Minestra

این سوپ از لوبیا، گوجه فرنگی و حبوبات متنوع همراه با سبزیجات معطر و کره محلی پخت شده و از وعده های موردعلاقه بومیان مالت محسوب می شود.

Pastizzi

یک وعده جمع و جور و لذیذ تشکیل شده از نان سیرینی که با پنیر و نخود فرنگی پر شده است.

Timpana

تیمپانا در واقع نوعی کیک است که با ماکارونی درست می شود و در لایه های مختلف آن مواد غذایی دلخواه از سبزیجات و پنیر تا گوشت راسته استفاده می شود و طرفداران زیادی دارد.

Lampuki pie

معروف ترین غذای دریایی در سراسر مالت محسوب می شود که برای تهیه آن از ماهی محبوب اهالی مالت یعنی ماهی لامپوکی استفاده می شود و ظاهری شبیه به یک پیتزا دارد که با ماهی های کوچک تزئین شده است و همراه با چاشنی دلخواه و سبزیجات تازه سرو می شود.

Hobz biz-zejt

یکی دیگر از غذاهای لذیذ دریایی مالت که با ترکیب ماهی تازه با سیب زمینی پخته شده همراه با پنیر، پیاز و روغن زیتون تهیه می شود.

……………………………………………………………..

دیدنی های مارساشلوک

گردآوری بطور اختصاصی وب سایت HAROOZ.COM

برچسب ها : ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ،
عضویت در خبرنامه هروز

برای دریافت جدیدترین پستها از طریق ایمیل
نشانی ایمیل خود را بدون www وارد کنید.

با اشتراک در صفحات اجتماعی ما ،در لحظه از بروزترین ها آگاه شوید.

گردشگری با هروز

بهترین مناطق ساحلی کشور هلند

نمایش مطلب

بهترین هتل های لوکس در کشور هلند (بخش دوم)

نمایش مطلب

بهترین هتل های لوکس در کشور هلند (بخش اول)

نمایش مطلب

بهترین جاذبه های گردشگری در هلند

نمایش مطلب

راهنمای سفر به هلند (بخش سوم)

نمایش مطلب
هنوز هیچ دیدگاهی ثبت نشده است.

جدیدترین تصاویر ستاره های سینما - جدیدترین مدل های مد و فشن