عضویت در کانال تلگرام موزیک هروز

هروز ، سفر به موستار، مروارید پنهان بوسنی و هرزگوین

صفحه اصلی دانلود آهنگ جدید دانلود آلبوم موزیک ویدیو سینما و چهره ها گردشگری مد و فشن

سفر به موستار، مروارید پنهان بوسنی و هرزگوین

دسته بندی: فتو خبر
تعداد نمایش: 4100
تاریخ انتشار: ۱۱ دی ۱۳۹۵

سفر به موستار، مروارید پنهان بوسنی و هرزگوین

مرواریدهای پنهان اروپا – بخش دوازدهم : موستار (بوسنی)

 

سری مطالب مرواریدهای پنهان اروپا به معرفی تعدادی از زیباترین شهرهای کوچک وبزرگ در نقاط مختلف قاره اروپا اختصاص دارد که با وجود برخورداری از جذابیت های متنوع طبیعی، تاریخی، تفریحی و گردشگری از کانون توجه گردشگران دور مانده اند و سفر به این شهرها با توجه به فضای آرام و دلپذیر و همچنین دورماندن از هیاهو و ازدحام گردشگران پرتعداد تجربه ای شیرین و بیادماندنی محسوب شود. در دوزادهمین قسمت از این سری مطالب به معرفی شهر زیبای موستار در کشور بوسنی و هرزگوین می پردازیم.

معرفی و تاریخچه ای مختصر

 

شهر موستار (Mostar) با ۱۱۳.۱۶۹ نفر جمعیت در بخش جنوبی کشور بوسنی و هرزگوین قرار دارد. موستار، پنجمین شهر مهم بوسنی و هرزگوین، مرکز منطقه هرزگوین و پایتخت فرهنگی و معنوی این منطقه محسوب می شود. شهر زیبای موستار در زمین های کرانه رودخانه نرتوا (Neretva) شکل گرفته و توسعه یافته است و  نام این شهر نیز اشاره ای دارد به نگهبانان پل قدیمی شهر (Mostari) که در سالهای قرون وسطی از این پل بر روی رودخانه نرتوا محافظت می کردند. این پل در قرن شانزدهم میلادی و در دوره حاکمیت عثمانی ها بر این منطقه ساخته شده است و یکی از شناخته شده ترین جاذبه های گردشگری بوسنی و هرزگوین بشمار می رود. پل تاریخی موستار یکی از بهترین نمونه های معماری اسلامی بجامانده در منطقه بالکان محسوب می شود که در سالهای اخیر مورد بازسازی قرار گرفته است و در شرایطی مطلوب قرار دارد.

اولین نشانه های سکونت اجتماعات انسانی در مناطق اطراف رودخانه نرتوا به دوران باستان و پیش از دوران حکومت رومن ها بر می گردد. شهر فعلی موستار بر روی سکونتگاه باستانی این منطقه قرار گرفته است که برخی آثار باستانی و اشیای عتیقه کشف شده در منطقه این مسئله را اثبات نموده است. در قدیمی ترین اسناد موجود که نام موستار در آن دیده شده، در سال ۱۴۴۷ میلادی، به پلی چوبی اشاره شده است که از بازار شهر قدیمی موستار تا کرانه مقابل رودخانه کشیده شده و مسافران، سربازان و اهالی شهر برای تردد از روی رودخانه نرتوا از این پل استفاده می کردند. افرادی نیز بعنوان نگهبان این پل بوده اند که به آنها موستاری (Mostari) میگفتند و نام شهر موستار ریشه در همین کلمه دارد. از آنجا که شهر موستار در مسیر اصلی تجاری بین دریای آدریاتیک در منطقه کرواسی امروزی و مناطق مرکزی بوسنی و هرزگوین قرار داشت به جایگاهی خاص در منطقه دست یافت و بخش های مختلف شهر در کرانه های رودخانه نروتا توسعه یافت.

پس از طی این دوره اولیه تاریخی که به شکل گیری اولیه شهر موستار انجامید، شهر شاهد تحولات بسیاری بوده است. در سال ۱۴۶۸ حاکمیت منطقه به دست پادشاهی عثمانی افتاد و در سال ۱۵۶۶، پل سنگی و تاریخی که امروزه نماد شهر موستار محسوب می شود، ساخته شده و جایگزین پل چوبی شهر گردید. پس از طی سالیان متمادی، پادشاهی مجارستان و اتریش کنترل منطقه را بدست گرفت تا اینکه در پایان جنگ جهانی اول سراسر منطقه بوسنی و هرزگوین توسط یوگوسلاوی اشغال و تصرف شد. در طی جنگ جهانی دوم موستار بعنوان بخشی از حکومت مستقل کرواسی درنظر گرفته شد هر چند در سالیان بعد بار دیگر تحت حکومت یوگوسلاوی بعنوان مرکز منطقه هرزگوین بوده است.کشمکش های سیاسی در این منطقه بین کروات ها و بوسنیایی ها همواره ادامه داشت تا اینکه در سال ۱۹۹۵ پس از توافقنامه صلح دایتون و پس از کشته شدن بیش از دوهزار نفر از اهالی منطقه در جریان درگیری ها، موستار به خاک بوسنی و هرزگوین بازگشت و تا به امروز بعنوان یکی از مهم ترین مناطق اقتصادی و گردشگری این کشور شناخته می شود.

معماری و فرهنگ

 

شهر موستار یکی از متنوع ترین انواع معماری شهری در حوزه بالکان را در خود جای داده است. با توجه به دوران حاکمیت چند پادشاهی بزرگ از جمله عثمانی ها، مجارستان، اتریش و یوگوسلاوی در منطقه تأثیر هر یک از این دوران بر معماری ساختمان های شهر محسوس و قابل مشاهده می باشد. کلیسای فرانسیسکان با معماری کلاسیک سبک ایتالیایی، خانه قدیمی ماسلیبگویچ با معماری اسلامی به سبک عثمانی و همینطور ساختمان فعلی کلیسای ارتدوکس که یادگاری از دوران حاکمیت عثمانی ها بشمار می روند از نمونه های باارزش معماری تاریخی شهر موستار بشمار می روند. دوره حاکمیت عثمانی ها در منطقه باعث رواج بسیار دین اسلام در منطقه گردید که تا به امروز در دین و فرهنگ اهالی منطقه پایدار بوده است و بخش زیادی از جمعیت شهر را مسلمانان تشکیل می دهند. در دوران حکومت عثمانی ها بر منطقه، سیزده مسجد در موستار و مناطق اطراف آن ساخته شد که تنها دو ساختمان بجا مانده و بقیه در اثر جنگ ها و درگیری های مختلف در منطقه نابود شده اند.

معماری اصلی بجامانده در ساختمان های شهر، سبک معماری دوره حاکمیت پادشاهی اتریش-مجار می باشد که به سبک نئوکلاسیک نزدیک است که این ساختمان ها درکنار ساختمان های دارای سبک معماری عثمانی  یکی از مجموعه های تلفیقی شهری منحصربفرد در منطقه بالکان را پدید آورده است. انواعی از معماری که عنصر اصلی بکاررفته در آنها سنگ بوده است و بخوبی با اقلیم منطقه تطتبیق یافته اند. آنچه که شهر موستار و بناهای تاریخی و باارزش این شهر را همواره مورد آزار قرار داده است وقوع درگیری های منطقه ای بوده است که بیشترین لطمه را به اهالی منطقه و همینطور ساختمان های شهر وارد نموده است. تعداد بسیار زیادی از ساختمان های عمومی و مسکونی در کنار بیش از دو هزار نفر از اهالی شهر و مناطق اطراف از قربانیان آخرین درگیری منطقه مشهور به جنگ بالکان در آغاز دهه نود میلادی بودند که خوشبختانه پس از پایان این جنگ، منطقه دارای ثبات سیاسی و اقتصادی شده است و شهر موستار در سالهای اخیر شاهد رشد چشمگیر صنعت گردشگری بوده است.

 

سالهای بازسازی پس از جنگ بالکان

 

پروسه بازسازی شهر موستار بلافاصله پس از پایان جنگ بالکان و عقد توافقنامه صلح در سال ۱۹۹۵ با نظارت مستقیم اتحادیه اروپا آغاز شد و عملیات بازسازی با صرف بیش از ۱۵ میلیون دلار انجام گردید که بخش اعظم این مبلغ توسط دولت اسپانیا تأمین شده و با همکاری نزدیک کشورهای ایالات متحده، ترکیه، ایتالیا، هلند و کرواسی انجام شده است. طی این دوره بازسازی، پل تاریخی شهر مطابق الگوی بجامانده از اسناد تاریخی و مطابق نقشه های اصلی مرمت و بازسازی شد و این در کنار ساخت چندین پل دیگر در شهر موستار و مناطق اطراف شهر بوده است. بخش های مختلف شهر با استفاده از بودجه ای که توسط بانک جهانی تأمین شد مورد بازسازی قرار گرفت و در نهایت پروژه مذکور با موفقیت کامل انجام گردید که در نتیجه تمام بافت های مسکونی و خدمات عمومی شهر بطور کامل بازسازی شد در حالیکه معماری اولیه و تاریخی آن دست نخورده باقی ماند که همین امر موجب حفظ جایگاه شهر موستار در صنعت گردشگری منطقه بالکان شده است.

آب و هوا

 

آب و هوای منطقه ای که شهر موستار در آن واقع شده است دارای خصوصیات آب و هوایی مرطوب با تابستان های گرم، بارش زیاد باران در فصل پاییز و سرمای متعادل در فصل زمستان می باشد. گرم ترین ماه در طول سال جولای با نزدیک به ۴۰ درجه سانتیگراد می باشد و سردترین روزهای سال در ماه ژانویه با متوسط دمای ۴ درجه بالای صفر ثبت شده است. دمای متوسط منطقه در طول سال ۲۶ درجه سانتیگراد ارزیابی می شود و میزان رطوبت بالاتر از حد متوسط می باشد. بارش باران در طول سال بطور متناوب وجود دارد و هیچیک از ماههای سال بعنوان دوره خشکی شناخته نمی شود. مطابق آمار موجود، بیشترین میزان بازدید گردشگران از شهر موستار در ماه جولای و آگوست است که هوایی غالباً آفتابی و بارش باران در کمترین مقدار می باشد.

 

وضعیت اقتصادی

 

شهر موستار در کنار سارایوو بزرگترین مراکز اقتصادی کشور بوسنی و هرزگوین محسوب می شود. اقتصاد این شهر و مناطق اطراف آن به نحوی گسترده به صنایع فولاد و آلومینیوم وابسته است. پس از این صنایع، بانکداری و بخش خصوصی خدمات مخابراتی از بخش های فعال اقتصادی در این منطقه محسوب می شوند بطوریکه مقر اصلی دو بانک از سه بانک اصلی و مهم کشور بوسنی در شهر موستار قرار دارد. قرار داشتن سه سد بسیار استراتژیک در منطقه موستار یکی دیگر از دلایل جایگاه مهم این شهر در تأمین انرژی کشور بوسنی و هرزگوین می باشد. در حال حاضر فعالیت اقتصادی و صادرات موستار بیش از ۱۵۰ میلیون دلار در سال است که این رقم به سرعت در حال رشد می باشد. در کنار فعالیت های متنوع اقتصادی و صنعتی، رشد صنعت گردشگری در منطقه طی سالهای اخیر کاملاً محسوس بوده است و در حال حاضر موستار در کنار سارایوو دومین شهر شناخته شده کشور بوسنی و هرزگوین در زمینه گردشگری محسوب می شود.

دسترسی به موستار

 

هواپیما

فرودگاه بین المللی موستار (Mostar International Airport) در منطقه اورتجچ (Ortješ) واقع شده است که در فاصله ۷.۴ کیلومتری از مرکز شهر موستار قرار دارد. بیشترین پروازهای خارجی این فرودگاه در فصل های رونق گردشگری از شهرهای رم، ناپل، باری و بولونیا در کشور ایتالیا انجام می شود.

قطار

با توجه به حجم بالای ارتباطات اقتصادی بین موستار و سارایوو روزانه دو قطار بین این دو شهر در حال تردد هستند. مسیر بین موستار و سارایوو دارای مناظر طبیعی بی نهایت زیبا و نفس گیر است که تا همیشه در یاد مسافرانی که فاصله بین دو شهر را بوسیله قطار طی می کنند، باقی خواهد ماند. این مسیر دارای تونل های کوهستانی و پیچ های بسیار زیبای U شکل می باشد که فرصت های کم نظیر عکاسی در اختیار مسافران و گردشگران علاقمند به عکاسی از طبیعت و سفر فراهم می سازد. تنها واقعیت قابل ذکر، قدیمی بودن قطارها می باشد که اهدایی دولت سوئد به بوسنی و هرزگوین بوده و با شرایط قطارهای مدرن و امروزی مود استفاده در کشورهای پیشرفته اتحادیه اروپا قابل مقایسه نخواهند بود هرچند زیبایی این مسیر باعث می شود بسیاری مسافران، شرایط قطارها رو نادیده گرفته و مسافرت بوسیله قطار را به اتوبوس ترجیح می دهند.

اتومبیل و اتوبوس

شهر موستار دارای دو ایستگاه اصلی اتوبوس است که در دو بخش مسلمان نشین و کروات شهر قرار دارند. اغلب اتوبوس ها در ایستگاه اصلی موستار که در بخش مسلمان نشین واقع شده توقف می نند چراکه این ایستگاه در نزدیکی بافت تاریخی و گردشگری موستار قرار دارد. فاصله بین موستار و سارایوو توسط اتوبوس در حدود ۲.۵ ساعت می باشد که حرکت اتوبوس ها بین این دو شهر در هر ساعت از ساعات کاری ایستگاه می باشد. علاوه بر سارایوو، شهرهای زاگرب کرواسی، بلگراد یوگوسلاوی و تمامی شهرهای قرار گرفته در مشیر این شهرها و موستار بوسیله اتوبوس در دسترس قرار دارند.

دسترسی به شهر موستار بوسیله اتومبیل شخصی و از طریق شهر زاگرب در کشور کرواسی بسیار راحت و بی دردسر می باشد. بزرگراه A1 از زاگرب پس از عبور از مرز کرواسی و بوسنی در کیلومتر ۱۰ به خروجی موستار می رسد که از این نقطه پس از طی تنها ۴۰ کیلومتر به شهر موستار خواهید رسید.

دیدنی های موستار

 

شهر موستار، یکی از متنوع ترین شهرهای منطقه بالکان از لحاظ ترکیب نژادی محسوب می شود که این مسئله موجب تنوع فرهنگی و اجتماعی بسیار جالب توجه در این شهر شده است. یکی از ملموس ترین ابعاد این تنوع نژاد و فرهنگ در موستار، در قالب معماری شهری قابل مشاهده است. هر چند در طی جنگ های وحشتناک اوایل دهه نود در منطقه شهر موستار مورد بمباران های سنگین ویران شد اما با تلاش های بین المللی که پس از پایان جنگ صورت گرفت بار دیگر زندگی به این شهر زیبا لبخند زد و امروزه در کنار سارایوو از مهم ترین مراکز گردشگری در کشور بوسنی و هرزگوین محسوب می شود.

بافت تاریخی موستار  (Mostar Old Town)

 

بافت قدیمی شهر موستار دارای مشخصه هایی از سبک معماری عثمانی و همچنین معماری سبک اتریش-مجار می باشد که تلفیق این دو سبک معماری در ساختمان های این ناحیه بسیار مورد توجه گردشگرانی قرار دارد که به موستار سفر می کنند. محله تاریخی موستار در حاشیه رودخانه نرتوا ساخته شده و دارای قدمتی باستانی می باشد. پس از بازسازی های انجام شده در سال ۲۰۰۴ بخش تاریخی شهر به همراه پل تاریخی موستار در لیست میراث تاریخ تمدن یونسکو ثبت شده است.

پل قدیمی موستار (The Old Bridge)

 

این پل تاریخی در سال ۱۵۶۶ میلادی و در دوره حکومت عثمانی بر این منطقه ساخته شده است. این پل در سال ۱۹۹۳ توسط واحدهای زرهی کرواسی ویران شد اما در سال ۲۰۰۴ و با تلاشهای بین المللی مورد بازسازی قرار گرفت و مطابق طرح اصلی و اولیه مرمت شد و در سال ۲۰۰۸ در لیست میراث تاریخی یونسکو ثبت گردید.

موزه پل قدیمی (Old Bridge Museum)

 

این موزه درست در مقابل پل تاریخی موستار واقع شده است و آثار تاریخی باارزشی از دوره های تاریخی مختلف شهر موستار و وقایع مرتبط با پل قدیمی شهر در این موزه در معرض نمایش عموم قرار داده شده است. بازدیدکنندگان در بالای ساختمان موزه می توانند از منظره زیبای مقابل پل قدیمی لذت برده و همچنین فیلم روند بازسازی پل پس از پایان جنگ ویران کننده بالکان برای بازدیدکنندگان نمایش داده می شود.

 

خانه تاریخی ماسلیبجویکا (Muslibegovica House)

 

این خانه دارای قدمتی ۳۰۰ ساله می باشد و از آن بعنوان زیباترین خانه ساخته شده به سبک معماری عثمانی در سراسر منطقه بالکان یاد می شود. خانه که در واقع یک کاخ بزرگ می باشد دارای بخش های مجزا برای بانوان و مردان بوده که هر بخش دارای خصوصیات معماری متفاوت و بسیار دیدنی است. تعداد بسیار زیادی آثار هنری و اشیای باارزش قدیمی و عتیقه در معرض نمایش عمومی قرار داده شده است.

موزه تاریخ هرزگوین (History Museum of Herzegovina)

 

این موزه در واقع یک گالری بسیار بزرگ از مجموعه عکس های تهیه شده در دوره های تاریخی مختلف از شهر موستار و مناطق اطراف این شهر می باشد که برای علاقمندان به مباحث تاریخی منطقه بسیار جذاب و جالب توجه خواهد بود.

 

پرش از روی پل قدیمی (Old Bridge Jumping)

 

این برنامه هیجان انگیز و تفریحی توسط باشگاه پرش موستار برگزار می شود. در صورت تمایل پس از آموزش های اولیه می توانید با استفاده از تجهیزات ایمنی که در اختیار شما گذشاته می شود یک پرش هیجان انگیز را تجربه نمایید یا به سادگی در مکانی خوش منظره در کنار پل ایستاده و از تماشای پرش بقیه افراد از روی پل لذت ببرید و برایسان دست بزنید و هورا بکشید!

گردش در طبیعت زیبای منطقه  (Walk Along the River)

 

موستار در یکی از زیباترین مناطق طبیعی کشور بوسنی و هرزگوین قرار دارد و طبیعت بکر این منطقه خود به تنهایی یکی از مهم ترین جذابیت های گردشگری موستار محسوب می شود. کرانه های رودخانه نرتوا، تپه های زیبای حاشیه شهر و مناظر زیبای شهر از بلندی این تپه ها، مناطق پوشیده از درخت و آب تنی در رودخانه نرتوا از فعالیت های مفرح در دسترس بشمار می روند.

 

 

 

 

 

اقامت و غذا

 

شهر موستار یکی از محبوب ترین مراکز گردشگری شناخته شده در کشور بوسنی و هرزگوین است و مراکز اقامتی مختلفی در این شهر وجود دارند که خدمات رفاهی در سطوح مختلف به گردشگران ارائه می دهند که محبوب ترین این مراکز Hostel Bojo ، GuestHouse Taso ، Hostel Majda ، Hostel Nina ، Hotel Bevanda ، Hotel Bristol    و همچنین هتل Hotel Pellegrino می باشند.

رستوران Cevabdzinica Tima – Irma در بخش تاریخی شهر واقع شده و از مکان های موردعلاقه گردشگران و همینطور افراد محلی بشمار می رود. رستوران Pizzeria Roma بهترین پیتزا های موستار را سرو می کند که با قیمتی مناسب در حدود ۵ یورو عرضه می شود و یکی از بایدهای سفر به موستار محسوب می شود. کافه Palma نیز در بافت قدیمی و گردشگری شهر واقع شده و بهترین مکان برای صرف کیک و بستنی یا قهوه در موستار بشمار می رود. تعدادی از رستوران های محبوب موستار شامل Veranda، Aleksa، Hindin Han،Kulluk  و Labirint می باشد.

 

مرکز اطلاعات گردشگری موستار

 

مرکز اطلاعات گردشگری موستار، آماده کمک و ارائه اطلاعات لازم و ضروری به گردشگران و مراجعه کنندگان به مرکز می باشد. با مراجعه به این مرکز ضمن دریافت راهنمایی های مختلف، کتابچه های راهنما در خصوص موقعیت جفرافیایی نقاط دیدنی منطقه، توصیه های امنیتی و نقشه های راهنما در کنار دسترسی به اینترنت پرسرعت برای انجام امور ضروری به گردشگران ارائه می شود.

Tourist Information Centre

Rade Bitange 5 – 88000 Mostar(Stari grad)
Tel :  +۳۸۷ (۰)۳۶ ۵۸۰ ۲۷۵

Open from May to October
Working hours: 09.00 – 12.00 h

Web :  www.hercegovina.ba

 

 

 

 

 

گردآوری بطور اختصاصی وب سایت HAROOZ.COM

 

برچسب ها : ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ،
عضویت در خبرنامه هروز

برای دریافت جدیدترین پستها از طریق ایمیل
نشانی ایمیل خود را بدون www وارد کنید.

با اشتراک در صفحات اجتماعی ما ،در لحظه از بروزترین ها آگاه شوید.

گردشگری با هروز

راهنمای جامع سفر به اوترخت(بخش دوم)

نمایش مطلب

راهنمای جامع سفر به اوترخت (بخش اول)

نمایش مطلب

بهترین جاذبه های گردشگری شهر لاهه (هلند)

نمایش مطلب

بهترین هتل های ارزان قیمت در شهر لاهه (هلند)

نمایش مطلب

بهترین هتل های بصرفه در شهر لاهه (هلند)

نمایش مطلب
هنوز هیچ دیدگاهی ثبت نشده است.

جدیدترین تصاویر ستاره های سینما - جدیدترین مدل های مد و فشن