عضویت در کانال تلگرام موزیک هروز

هروز ، سفر به لیوبلینا، شهر اژدهای خفته

صفحه اصلی دانلود آهنگ جدید دانلود آلبوم موزیک ویدیو سینما و چهره ها گردشگری مد و فشن

سفر به لیوبلینا، شهر اژدهای خفته

دسته بندی: فتو خبر
تعداد نمایش: 5255
تاریخ انتشار: ۱۱ دی ۱۳۹۵

سفر به لیوبلینا، شهر اژدهای خفته

مرواریدهای پنهان اروپا – بخش سیزدهم : لیوبلیانا (اسلوونی)

 

 

سری مطالب مرواریدهای پنهان اروپا به معرفی تعدادی از زیباترین شهرهای کوچک وبزرگ در نقاط مختلف قاره اروپا اختصاص دارد که با وجود برخورداری از جذابیت های متنوع طبیعی، تاریخی، تفریحی و گردشگری از کانون توجه گردشگران دور مانده اند و سفر به این شهرها با توجه به فضای آرام و دلپذیر و همچنین دورماندن از هیاهو و ازدحام گردشگران پرتعداد تجربه ای شیرین و بیادماندنی محسوب شود. در سیزدهمین قسمت از این سری مطالب به معرفی شهر زیبای لیوبلیانا در کشور اسلوونی می پردازیم.

معرفی و تاریخچه ای مختصر

 

شهر لیوبلیانا (Ljubljana) پایتخت کشور اسلوونی است که با تاریخچه ای بسیار غنی و جذابیت های متعدد تاریخی و گردشگری، بزرگترین شهر این کشور نیز محسوب می شود. لیوبلیانا یکی از خاص ترین پایتخت های اروپایی است چراکه با وجود اینکه هیچ بنای تاریخی با شهرت بین المللی در این شهر وجود ندارد اما همچنان یکی از جذاب ترین پایتخت های قاره اروپا بشمار می رود. در دوران پادشاهی رومن ها در محل کنونی شهر لیوبلیانا، شهری بنام ایمونا (Emona) قرار داشته است. لیوبلیانا با واقع شدن در کریدور مسیر تجاری دریای آدریاتیک و منطقه استراتژیک دانوب، پایتخت تاریخی منطقه کارنیولا (Carniola) بوده و از سال ۱۹۹۱ پس از ایجاد کشور مستقل اسلوونی، بعنوان پایتخت سیاسی، فرهنگی، آموزشی و اقتصادی این کشور به نقش مهم و استراتژیک خود در تاریخ اسلوونی ادامه می دهد. موقعیت خاص جغرافیایی و قرارگرفتن در مرکز این کشور موجب شده است که لیوبلیانا محل استقرار مراکز علمی و تحقیقاتی و فرهنگی و هنری اسلوونی  و همچنین بعنوان نقطه مرکزی شبکه حمل و نقل این کشور محسوب شود.

تاریخچه شهر لیوبلیانا به بیش از دوهزار سال قبل از میلاد مسیح برمی گردد. دشت های لیوبلیانا از نخستین مناطقی بودند که اجتماعاتی از مردم در آنجا ساکن شده و به اموری همچون شکار، ماهیگیری و ابزارسازی پرداختند. دشت های لیوبلیانا در بسیاری نقاط مانند دریاچه ای بسیار کم عمق بوده است بطوریکه برای تردد در بسیاری مناطق، قایق های کوچک ساخته شده از تنه تراسیده شده درختان مورد استفاده ساکنین منطقه بوده است. این مناطق که سالها مورد تحقیق و کاوش های باستان شناسی قرار گرفته اند اکنون در لیست میراث تاریخی جهانی سازمان یونسکو ثبت شده و مورد توجه باستان شناسان قرار دارند. پس از طی دوران اولیه شکل گیری و اسکان اجتماعات انسانی در منطقه، در دوران پادشاهی رومن ها از لیوبلیانا بعنوان منطقه ای نظامی استفاده گردید تا اینکه در قرن ششم میلادی، اولین اجتماعات از مردم اسلوونی در این منطقه ساکن شدند. تحت تأثیر دوران حکومت رومن ها، لیوبلیانا در قرن پانزدهم بعنوان یکی از مراکز هنری قاره اروپا شناخته شد و در همین دوران در سال ۱۴۶۱ توسط کلیسای سنت نیکلاس مسیحیت کاتولیک بعنوان مذهب رسمی قلمرو کنونی اسلوونی انتخاب گردید.

در سالهای قرن شانزدهم میلادی، جمعیت لیوبلیانا در حدود ۵۰۰۰ نفر بوده است که هفتاد درصد از این جمعیت اصلیت اسلاو داشتند و به زبان اسلوونیایی صحبت می کردند و زبان دوم رایج در منطقه، زبان آلمانی بوده است. بسیاری از تحولات فرهنگی و آموزشی لیوبلیانا در همین دوره زمانی اتفاق افتاده است که شامل گسترش مذهب کاتولیک در میان مردم منطقه، شکوفایی هنرهای تئاتر و موسیقی و همچنین هنر معماری که منجر به ساخت بسیاری مکان های عمومی و مذهبی مانند کلیساها و عبادتگاه هایی با سبک معماری باروک گردید. اولین مدرسه دولتی دخترانه اسلوونی نیز در سال ۱۷۰۲ در لیوبلیانا تأسیس شد. در بخش زیادی از قرن هفدهم، لیوبلیانا بخشی از امپراطوری اتریش بشمار رفته و مرکز پادشاهی ایلیریا بوده است. در سال ۱۸۹۵ زلزله ای مهیب در شهر اتفاق افتاد که بخشهای زیادی از شهر را تخریب نمود. بازسازی شهر پس از وقوع زلزله با توجه به تأثیر بسیار از سبک های معماری آلمان و اتریش، سبب گردید که بخش های زیادی از شهر لیوبلیانا دارای سبک معماری مشابه شهر وین، پایتخت کشور اتریش باشد. طی جنگ های جهانی اول و دوم، منطقه از سلطه امپراطوری اتریش خارج شد و به حکومت متحد یوگوسلاوی پیوست تا اینکه در سال ۱۹۹۱ بعنوان کشور مستقل اسلوونی به کشورهای عضو سازمان ملل پیوست.

سمبل اژدها

 

سمبل شهر لیوبلیانا، اژدهای لیوبلیانا می باشد که مجسمه آن بر فراز قلعه لیوبلیانا قرار داده شده و نماد شجاعت و اقتدار محسوب می شود. مطابق یک افسانه قدیمی متعلق به فرهنگ اسلواک، کشتن اژدها باعث زنده شدن طبیعت و باروری زمین می گردد. همچنین در افسانه یونانی آرگونات، جیسون در راه بازگشت به خانه در منطقه ای که دریاچه ای بزرگ در آن قرار داشت با هیولایی ترسناک به شکل یک اژدها مبارزه می کند و آن را ازپا در می آورد. دریاچه ای که در افسانه از آن یاد شده در محلی نزدیک به شهر لیوبلیانا واقع شده است که برخی نماد این شهر را به اژدهای افسانه آرگونات مربوط می دانند.

موقعیت جغرافیایی

 

شهر لیوبلیانا (Ljubljana) درست در مرکز اسلوونی واقع شده است. فاصله لیوبلیانا از شهر مونیخ آلمان ۳۲۰ کیلومتر و سالزبورگ ۲۴۰ کیلومتر در جنوب، زوریخ ۴۷۷ کیلومتر و ونیز ۲۵۰ کیلومتر از شرق و همچنین بوداپست ۴۰۰ کیلومتر در غرب این شهر می باشد. وسعت محدوده شهری لیوبلیانا طی چهل سال گذشته با گسترش این شهر و پیوستن به مناطق مسکونی اطراف لیوبلیانا افزایش پیدا کرده و در حال حاضر مساحت  شهر به ۱۶۴ کیلومتر مربع رسیده است. شهر لیوبلیانا در کرانه های رودخانه لیوبلیانیکا (Ljubljanica River) ساخته شده و توسعه یافته است و ۲۹۸ متر از سطح دریا ارتفاع دارد هر چند بلندترین نقطه شهری لیوبلیانا، منطقه ای بنام گرمادا (Grmada) است که در ارتفاع ۶۷۶ متری از سطح دریا واقع شده است و یکی از مناطق تفریحی و گردشگری شهر محسوب می شود.

 

آب و هوا

 

آب و هوای لیوبلیانا و مناطق اطراف این شهر از نوع آب وهوای اقیانوسی طبقه بندی می شود که با تابستان گرم و زمستان هایی با سرمای ملایم شناخته می شود. جولای و آگوست گرم ترین ماههای سال بشمار می رود که دمای هوا در این ماهها بین ۲۵ تا ۳۲ درجه سانتیگراد متغیر است و ماه ژانویه با متوسط دمای صفر درجه، سردترین ماه سال محسوب می شود. میزان بارش باران در طول سال حداقل ۹۰ روز است که میزانی قابل توجه ارزیابی می شود و در طول فصل های مختلف سال با پراکندگی نسبتاً یکسان اتفاق می افتد و لیوبلیانا را به یکی از پرباران ترین شهرهای پایتخت اروپایی تبدیل نموده است. بین ماههای دسامبر تا فوریه بارش های متناوب برف اتفاق می افتد که میزان متوسط بارش برف در طول سال حداقل ۴۸ روز می باشد که میزانی بالا محسوب می شود. مطابق آمار موجود، بازدید گردشگران در فاصله ماههای ژوئن تا آگوست در بیشترین میزان می باشد که به دلیل هوای ایده آل مدیترانه ای منطقه در اواخر بهار و فصل تابستان می باشد.

 

دسترسی به لیوبلیانا

 

هواپیما

 

فرودگاه برنیک (Brnik Airport) در ۲۷ کیلومتری شمال لیوبلیانا واقع شده است و دارای امکانات مناسب شامل پارکینگ، سالن ترانزیت، بانک، دفتر تبدیل ارزهای خارجی، فروشگاه، دستگاه خودپرداز، رستوران و کافه و میز اطلاعات می باشد. این فرودگاه میزبان خطوط هوایی آلمان، هلند، بلژیک، سوئد، انگلستان، مسکو، فرانسه، پرتغال، جمهوری چک، بوسنی، اتریش، سوئیس، مجارستان، آلبانی، مقدونیه، یونان، ترکیه، فنلاند، بلغارستان و یوگوسلاوی می باشد که مطابق برنامه های زمانبندی شده در طی روزهای هفته انجام می گردد.

بهترین وسیله دسترسی به فرودگاه از لیوبلیانا، اتوبوس شهری بشمار می رود. قیمت بلیط این مسیر در حدود ۴یورو می باشد و مدت زمان مسیر حدود ۵۰ دقیقه است. کرایه مسیر شهر تا فرودگاه به وسیله تاکسی بین ۳۰ تا ۴۰ یورو می باشد. در صورت استفاده از تاکسی مطمئن شوید که دستگاه تاکسی متر فعال باشد.

اتوبوس

 

ایستگاه اتوبوس لیوبلیانا درست در مقابل ایستگاه قطار واقع شده و کلیه مسیرهای داخلی در کشور اسلوونی بعلاوه بسیاری مسیرهای خارجی را تحت پوشش قرار می دهد. برای تهیه بلیط باید به باجه های فروش بلیط مراجعه کنید که خرید از این باجه ها فقط با پول نقد امکان پذیر است. تمام شهرها و مناطق گردشگری کشور اسلوونی طی سفرهایی چندساعته از طریق اتوبوس های مستقر در این ایستگاه قابل دسترسی می باشند. مسیرهای بین المللی ایستگاه اتوبوس لیوبلیانا شامل کرواسی، آلمان، ایتالیا، یوگوسلاوی، مقدونیه، بوسنی و هرزگوین، بلغارستان و سوئد می باشد که اطلاعات مربوط به هر یک از این مسیرها و برنامه زمانبندی مربوطه در سایت http://www.ap-ljubljana.si  قابل مشاهده است.

قطار

 

ایستگاه قطار و ایستگاه اتوبوس لیوبلیانا در میدان Osvobodilne fronte در بخش شمالی شهر واقع شده اند که در فاصله ای بسیار کم از مراکز خرید و هتل های لیوبلیانا قرار گرفته است. لیوبلیانا نقطه مرکزی شبکه ارتباطات ریلی کشور اسلوونی محسوب می شود. روزانه تعداد زیادی از قطارها به مقصد شهرهای مختلف اسلوونی ایستگاه قطار لیوبلیانا را ترک می کنند یا از مبدأ های مختلف به این ایستگاه وارد می شوند. با توجه به قرارگرفتن لیوبلیانا در مرکز اسلوونی و مساحت این کشور، فاصله هیچ نقطه ای از این کشور با شهر لیوبلیانا از ۳ ساعت تجاوز نمی کند. همچنین رفت و آمد در مسیرهای ریلی به کشورهای خارجی از جمله کرواسی، اتریش، جمهوری چک، آلمان، سوئیس، یوگوسلاوی، مجارستان و ایتالیا بطور روتین و منظم انجام می شود.

دیدنی های لیوبلیانا

 

هیچیک از مکان های دیدنی لیوبلیانا دارای شهرتی جهانی نیستند اما این مسئله هرگز مانع استقبال گردشگران برای سفر به این شهر نشده است. در واقع یکی از مهمترین جاذبه های گردشگری لیوبلیانا، خود این شهر با فضای عالی و دلپذیر شهری که بر آن حاکم است می باشد. برنامه های متنوع تفریحی و هنری در طول فصل تابستان در نقاط مختلف شهر برگزار می شود و در فصل پاییز با شروع به کار دانشگاه ها و کالج ها، شهر چهره آکادمیک خود را نشان می دهد و شور و نشاط جوانان در گروه های مختلف در گوشه کنار شهر به چشم می آید.

رود زیبای لیوبلیانیکا که از مرکز شهر عبور می کند، در کنار معماری ساختمان که به سبک های کلاسیک و باروک می باشد ترکیبی دلپذیر از دو بخش مدرن و کلاسیک شهر را به نمایش می گذارد. بخش تاریخی شهر در کرانه شرقی رودخانه واقع شده است در حالیکه بخش مدرن شهر در کرانه غربی رودخانه گسترش و توسعه یافته است. با توجه به مسیر رودخانه لیوبلیانیکا، پل های کوچک و بزرگ بسیاری در سطح شهر ساخته شده اند که هر یک مناظری زیبا پدید آورده و گشت و گذار در شهر لیوبلیانا را به تفریحی فرح بخش بدل می نماید.

سه پل (Triple Bridge)

 

این پل در واقع ترکیبی زیبا و یک معماری هنرمندانه با تلفیق سه سازه پل بسیار زیبا می باشد که در مجاورت میدان Prešeren در مرکز شهر لیوبلیانا، رودرروی هم قرار گرفته اند و به تریپل بریج یا سه پل مشهور هستند. پس از بازدید از تریپل بریج می توانید با طی مسافتی ناچیز بصورت پیاده از پل اژدها و همینطور بازار منطقه ای که در فضای باز برگزار می شود دیدن کنید. این منطقه از جمله مناطق محبوب لیوبلیانا و محل تجمع و پیاده روی در مرکز شهر محسوب می شود.

بافت تاریخی شهر  (Old Town)

 

بافت تاریخی شهر لیوبلیانا در منطقه بین قلعه تاریخی شهر و رودخانه لیبولیانیکا واقع شده است. میدان مرکزی و قدیمی شهر و آب نمای زیبای Robba fountain در مقابل محله و تالار تاریخی شهر در سوی دیگر آن قرار دارند. ساختمان های بافت قدیمی شهر با معماری بسیار زیبا و تاریخی که به قرون وسطی تعلق دارد  و همچنین فروشگاه های کوچک و بزرگ و کافه ها ها و رستوران های متعدد یکی از جذاب ترین و محبوب ترین مناطق شهر لیوبلیانا محسوب می شود که بازدید از آن در برنامه روزانه گشت و گذار گردشگران قرار دارد!

پل اژدها (Zmajski Most)

 

این پل بسیار قدیمی در سال ۱۹۰۱ ساخته شده که توسط چهار مجسمه اژدهای غول پیکر که نماد شهر لیوبلیانا می باشد محافظت می شود. پل اژدها درست در انتهای مسیر اصلی بازار فضای باز لیوبلیانا و بر روی یکی از مسیرهای کم عرض رودخانه لیوبلیانیکا واقع شده و برنامه بازدید از این پل می تواند بطور همزمان با بازدید از تریپل بریج و بافت قدیمی شهر برنامه ریزی شود.

قلعه لیوبلیانا (Ljubljana Castle)

 

برای بازدید از قلعه تاریخی لیوبلیانا به سادگی می توانید از محل تریپل بریج سوار قطار گردشگری شده و در مقابل قلعه پیاده شوید که هزینه این مسیر در حدود ۴ یورو می باشد. این درحالی است که فاصله قلعه از تریپل بریج در حدود ۱۰ دقیقه پیاده روی است که خود گزینه خوبی برای گشت و گذار در منطقه محسوب می شود. بازدید از قلعه و فروشگاه های سوغات رایگان است اما برای بازدید از برج بلند قلعه و تماشای منظره اطراف قلعه باید هزینه ای معادل ۵ یورو بپردازید.

میدان جمهوری (Square of the Republic)

 

این میدان دارای جایگاهی خاص در تاریخ معاصر کشور اسلوونی می باشد چراکه در روز استقلال این کشور از حکومت یوگوسلاوی سابق در سال ۱۹۹۱ محل تجمع صدها هزار اسلوونیایی بوده و یادآور خاطراتی خوش و غرورانگیز برای مردم اسلوونی و بخصوص اهالی لیوبلیانا می باشد. ساختمان پارلمان اسلوونی در مقابل همین میدان واقع شده است. همچنین مرکز تجارت جهانی اسلوونی در همین میدان قرار دارد. فضای میدان با مجسمه های هنری بسیار زیبا تزیین شده و منظره زمینه با تپه بلند مشرف به شهر و قلعه تاریخی لیوبلیانا بسیار دیدنی است.

بقایای تاریخی رومن ها (Roman Ruins)

 

این قلعه امروزه در منطقه نزدیک به مرکز شهر لیبولیانا قرار گرفته است و بازدید از آن از مرکز این شهر با پای پیاده امکان پذیر است. از قلعه ها و ساختمان های نظامی رومن ها در آن روزگار، امروزه چیزی به جز چند دیوار عظیم، ستون هایی بلند و بدون سقف و چند دروازه ورودی با گنبدهای قوسی شکل باقی نمانده است.

شهر میتلکووا (Metelkova City)

 

میتلکووا در واقع نام یک مرکز فرهنگی است که به نمایش آثار مختلف هنری از هنرمندان مشهور و گمنام اسلوونی و همینطور بسیاری هنرمندان جوان این کشور اختصاص پیدا کرده است. این مکان در گذشته به ارتش یوگوسلاوی سابق تعلق داشته امروزه محل اصلی تجمع جوانان هنرمند لیوبلیانا است.

  پارک تیوولی (Tivoli Park)

 

این پارک در غربی ترین بخش مرکز شهر لیوبلیانا واقع شده است  و پارک اصلی شهر محسوب می شود. در بازدید از پارک می توانید از نشستن در فضای بسیار زیبای پارک و هوای پاک و صدای پرندگان نهایت لذت را برده و همینطور بازی کودکان را تماشا کنید. این پارک محبوب ترین مکان تفریحات آخرهفته اهالی شهر محسوب می شود و در طول روزهای هفته همیشه مورد توجه گردشگران و همینطور افراد محلی می باشد.

  پارک های آبی (Water Parks)

 

شهر لیوبلیانا دارای دو پارک آبی است که Water City of Atlantis و Laguna نام دارند. این دو پارک آبی مجهز دارای تمام امکانات رفاهی و تفریحی استاندارد پارک های آبی هستند و اوقات خوشی را برای شما مهیا خواهند ساخت.

  موزه های شهر لیوبلیانا (Museums of Ljubljana)

 

شهر لیوبلیانا مانند بسیاری از شهرهای دارای تاریخ غنی و پرفراز ونشیب، موزه های متعددی را در خود جای داده است که بازدید از این موزه ها برنامه ای ایده آل برای گردش در این شهر محسوب می شود. موزه تاریخ معماری لیوبلیانا، موزه هنر مدرن، موزه گالری ملی، موزه ملی لیوبلیانا، موزه تاریخ طبیعی اسلوونی، موزه تاریخ ملی اسلوونی و گالری هنرهای گرافیکی تیوولی از مهم ترین موزه های شهر لیوبلیانا محسوب می شوند که بازدید از هر یک از این موزه ها برای علاقمندان به تاریخ و هنر بسیار توصیه می شود.

اقامت و غذا

 

لیوبلیانا بعنوان پایتخت کشور اسلوونی مراکز اقامتی مختلفی را در خود جای داده است که خدمات رفاهی در سطوح مختلف به گردشگران ارائه می دهند که محبوب ترین آنها Alibi Hostel ، Fluxus Hostel ، Hostel Zeppelin ، AHOTEL Hotel Ljubljana ، Antiq Hotel ، BIT Center Hotel ، Hotel Grandvid، Grand Hotel Union Executive، Hotel Slon، Austria Trend Hotel و همچنین Hotel Mons می باشند. هتل ها و مراکز اقامتی متناسب با بودجه های مختلف در لیوبلیانا فعالیت می کنند که شرح مفصل این مراکز اقامتی در مطلبی مجزا و بطور مفصل ارائه خواهد شد.

تعداد زیادی از رستوران های واقع در مرکز شهر لیوبلیانا دارای فضای باز اختصاصی  هستند که محیطی دلپذیر برای استراحت و صرف غذا در محیط باز و استفاده از هوای تازه در اختیار گردشگران و میهمانان قرار می دهد. غذاهای محلی اسلوونی و همچنین انواع غذاهای شناخته شده بین المللی در این رستوران ها سرو می شود که بطورکلی از کیفیت بسیار خوبی برخوردار است. پیتزا و ساندویچ همبرگر یکی از محبوب ترین و البته باکیفیت ترین غذاهایی است که در رستورانهای لیوبلیانا سرو می شود. رستورانهای Falafel، Nobel Burek، Cafe Romeo، Emonska Klet، Figovec، Foculus، Gostilna Pod Rožnikom، Gostilna Pod vrbo، Julija، Ljubljanski Dvor ، Stara Mačka ، Vodnikov ، Cubo ، Julija و Manna ، محبوب ترین و معتبرترین رستورانهای لیوبلیانا محسوب می شوند.

مرکز اطلاعات گردشگری لیوبلیانا

 

مراکز اطلاعات گردشگری لیوبلیانا، آماده کمک و ارائه اطلاعات لازم و ضروری به گردشگران و مراجعه کنندگان به مرکز می باشند. با مراجعه به این مراکز ضمن دریافت راهنمایی های مختلف، کتابچه های راهنما در خصوص موقعیت جفرافیایی نقاط دیدنی منطقه، توصیه های امنیتی و نقشه های راهنما در کنار دسترسی به اینترنت پرسرعت برای انجام امور ضروری به گردشگران ارائه می شود.

  1. Ljubljana Tourist Information Centre
    Address: Adamič-Lundrovo nabrežje 2 (Next to the Triple Bridge)
    Phone: +386 (0)1 306 12 15

 

  1. Ljubljana Tourist Information Office
     Address: Trg Osvobodilne fronte 6 (Inside Railway Station)
    Phone: +386 (0)1 433 94 75

 

 

 

 

 

گردآوری بطور اختصاصی وب سایت HAROOZ.COM

 

برچسب ها : ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ،
عضویت در خبرنامه هروز

برای دریافت جدیدترین پستها از طریق ایمیل
نشانی ایمیل خود را بدون www وارد کنید.

با اشتراک در صفحات اجتماعی ما ،در لحظه از بروزترین ها آگاه شوید.

گردشگری با هروز

بهترین جاذبه های گردشگری اوترخت (هلند)

نمایش مطلب

بهترین هتل های ارزان قیمت در شهر اوترخت (هلند)

نمایش مطلب

بهترین هتل های بصرفه در شهر اوترخت (هلند)

نمایش مطلب

بهترین هتل های لوکس در شهر اوترخت (هلند)

نمایش مطلب

راهنمای جامع سفر به اوترخت(بخش سوم)

نمایش مطلب
هنوز هیچ دیدگاهی ثبت نشده است.

جدیدترین تصاویر ستاره های سینما - جدیدترین مدل های مد و فشن