هروز - دانلود آهنگ جدید ایرانی ، دانلود موزیک

Most Popular Musics, Albums & Videos

هر روز » فتو خبر » سفر به اسکوپیه، شاهد خاموش تاریخ

سفر به اسکوپیه، شاهد خاموش تاریخ

تعداد نمایش: 4103 / تاریخ انتشار: ۱۲ دی ۱۳۹۵

سفر به اسکوپیه، شاهد خاموش تاریخ

مرواریدهای پنهان اروپا – بخش شانزدهم : اسکوپیه (مقدونیه)

 

سری مطالب مرواریدهای پنهان اروپا به معرفی تعدادی از زیباترین شهرهای کوچک وبزرگ در نقاط مختلف قاره اروپا اختصاص دارد که با وجود برخورداری از جذابیت های متنوع طبیعی، تاریخی، تفریحی و گردشگری از کانون توجه گردشگران دور مانده اند و سفر به این شهرها با توجه به فضای آرام و دلپذیر و همچنین دورماندن از هیاهو و ازدحام گردشگران پرتعداد تجربه ای شیرین و بیادماندنی محسوب شود. در قسمت شانزدهم از این سری مطالب به معرفی شهر زیبای اسکوپیه در کشور مقدونیه می پردازیم.

معرفی و تاریخچه ای مختصر

 

شهر اسکوپیه (Skopje) پایتخت و بزرگترین شهر مقدونیه می باشد که مرکز سیاسی، فرهنگی، اقتصادی و دانشگاهی این کشور محسوب می شود. از ابتدای شکل گیری سکونتگاه های انسانی در منطقه اسکوپیه امروزی که به بیش از ۴۰۰۰ سال پیش از میلاد مسیح بازمی گردد، این منطقه، اقوامی مختلف را در خود جای داده و قلمرو حکومت پادشاهی و امپراطوری های بزرگ بسیاری را در تاریخ پرفراز و نشیب خود به چشم دیده است. گردهم آمدن مردمی از اقوام مختلف مقدونی، ترک، آلبانیایی، رومی، بوسنیایی و صرب مجموعه ای کم نظیر از تلفیق فرهنگ ها و آداب و رسوم و آثار تاریخی مربوط به دوره های زمانی مختلف را در این شهر پدیدآورده است که اسکوپیه را به مقصد گردشگری جذاب و بسیار مستعد برای بازدید و گشت و گذار معرفی می نماید.

اسکوپیه در تمام ادوار تاریخی از زمان پیدایش اولیه بعنوان سکونتگاه اجتماعات انسانی تا به امروز، همواره مرکز قدرت امپراطوری هایی بوده که تسلط این منطقه را در اختیار داشته اند. شهری که امروزه بعنوان اسکوپیه شناخته می شود در سومین قرن پیش از میلاد مسیح با نام اسکوپی ساخته شد و بخاطر قرار گرفتن در اقلیمی مناسب بین دو تپه بلند و در مجاورت رودخانه ای بزرگ از همان ابتدا دارای موقعیتی استراتژیک در منطقه گردید. در زمان حاکمیت رومن ها، اسکوپیه بعنوان مرکز قدرت ایالت داردانیان (Dardanian Province) تعیین شد و در زمان امپراطوری بیزانس، مرکز کلیسای ارتدوکس در اسکوپیه قرار داده شد. در دوره امپراطوری بیزانس، اسکوپیه بعنوان شاهراه تجاری منطقه بالکان و بقیه مسیرهای تجارت در منطقه محسوب بشمار می رفت و کاخ ها، قلعه ها و کلیساهای بسیار زیبایی در این دوره زمانی در این شهر ساخته شد.

در قرن چهاردهم میلادی، اسکوپیه بعنوان مرکز قدرت امپراطوری صرب تعیین شد که بزرگترین و قدرتمندترین حکومت مرکزی در سراسر اروپا در آن دوره زمانی محسوب می شود. در آخرین سالهای قرن چهاردهم، اسکوپیه به همراه بقیه نقاط مقدونیه تحت سلطه امپراطوری عثمانی قرار گرفت که طی این دوره تاریخی از حیات شهر، با ساخت مساجد، حمام های عمومی ترکی، مدارس عمومی، پل ها و ساختمانهای مسکونی، چهره شهر متأثر از معماری غنی اسلامی و عثمانی دچار دگرگونی بسیاری شد و این تغییر چهره تاکنون در معماری شهری اسکوپیه قابل مشاهده است.

در آغاز قرن بیستم و پس از آزادشدن مقدونیه از سلطه ترکان عثمانی، این کشور دوباره به قلمرو صربستان پیوست و پس از آن بعنوان بخشی از خاک جمهوری یوگوسلاوی محسوب شد تا اینکه در سال ۱۹۹۱ با استقلال از جمهوری یوگوسلاوی سابق و ایجاد جمهوری مقدونیه بعنوان پایتخت کشور مستقل مقدونیه شناخته می شود. آثار معماری آخرین دوره تاریخی حکومت یوگوسلاوی با معماری خاص بلوک شرق نیز بار دیگر بر چهره متنوع و چندفرهنگی این شهر پرفراز و نشیب تغییرات بسیاری را ایجاد نمود و امروزه در بازدید از اسکوپیه تمامی این تاریخ پرفراز و نشیب در قالب مکان های تاریخی و همچنین مشاهده فرهنگ های متنوع در این شهر در مقابل دیدگان قرار گرفته و این شهر را بعنوان یکی از جاذبه های پنهان قاره اروپا معرفی می نماید.

آب و هوا

 

آب و هوای اسکوپیه و مناطق اطراف این شهر ز نوع آب و هوای مدیترانه ای طبقه بندی می شود که آب و هوایی مرطوب اما معتدل می باشد. با توجه به قرار گرفتن در مجاورت کوهستان پروکلتیج (Prokletije) میزان بارندگی نسبتاً کم ارزیابی می شود و اغلب سیستم های هوایی بارش از آسمان شهر گذر کرده و در مناطق ساحلی دریای آدریاتیک بصورت بارش باران عمل می کنند. آب و هوا در فصل تابستان گرم و مرطوب و دمای هوا معمولاً بالای ۳۰ درجه ساتیگراد می باشد و گرم ترینروزهای سال در ماه جولای تجربه می گردد. فصل سرما بسیار کوتاه بوده و همراه با بارش زیاد باران و بارش کمتر برف می باشد که غالباً بصورت بارش های سبک و کوتاه مدت است. بهترین فصل های سال پاییز و بهار محسوب می شوند که هوا معتدل بوده و دمای هوا بین ۱۵ تا ۲۵ درجه سانتیگراد متغیر است. بیشترین میزان بازدید گردشگران از اسکوپیه در ماه آگوست و همچنین ماه می مشاهده می شود.

 

وضعیت اقتصادی

 

وضعیت اقتصادی اسکوپیه در مطابقت با دیگر پایتخت های اروپایی، در سطحی متوسط ارزیابی می شود. بسیاری از ساکنان شهرهای کوچک و مناطق اطراف اسکوپیه، در این شهر به کار مشغول بوده و پس از ساعات کاری به مناطق محل سکونت خود برمی گردند. صنایع اصلی اسکوپیه شامل مواد غذایی، محصولات رنگ صنعتی، پارچه بافی و صنایع فولاد و آهن بشمار می رود که در کنار صنعت گردشگری در حال رشد این شهر، منابع عمده اقتصادی اسکوپیه محسوب می شوند.         

 

دسترسی به اسکوپیه

 

هواپیما

 

فرودگاه بین المللی اسکندر کبیر در ۲۴ کیلومتری جنوب شهر اسکوپیه واقع شده است. این فرودگاه میزبان پروازهای متعدد بین المللی از شهرهای بارسلونا، لیوبلیانا در اسلوونی، هامبورگ، صوفیه، زاگرب، میلان، براتیسلاوا، بروکسل، زوریخ، بلگراد، دوسلدورف، استانبول، ونیز، پاریس، مالمو در سوئد، فرانکفورت، گوتنبرگ، دورتموند، بازل، لندن، دبی، اسلو در نروژ و استکهلم می باشد. شرکت اتوبوسرانی واردار اکسپرس (Vardar Ekspres) مدیریت حمل و نقل مسافران در مسیرهای بین شهر اسکوپیه و فرودگاه را بر عهده دارد که فاصله این مسیر در حدود ۳۰ دقیقه می باشد و مطابق جداول زمانبندی شده انجام می شود. تاکسی های مستقر در فرودگاه نیز حمل و نقل مسافران به مرکز شهر و نقاط مختلف را انجام می دهند.

قطار

 

ایستگاه قطار اسکوپیه در دو کیلومتری از مرکز شهر واقع شده است و برای مسیرهای بین اسکوپیه و شهرهای بلگراد در صربستان (مدت زمان سفر ۹ ساعت) و تسالونیکی در کشور یونان (مدت زمان سفر ۵ ساعت) برنامه منظم روزانه در این ایستگاه انجام می شود.

اتوبوس

 

ایستگاه اتوبوس اسکوپیه (Skopje Avtobuska Stanica) در مقابل ایستگاه قطار واقع شده است و حرکت اتوبوس ها مطابق برنامه های منظم حرکت در مسیرهای مختلف به شهرهای صوفیه، پریستینا، بلگراد، استانبول، تسالونیکی، زاگرب، سارایوو و همچنین بسیاری از شهرهای آلمان و اتریش بطور روزانه انجام می شود.

دیدنی های اسکوپیه

 

اسکوپیه، پایتخت جمهوری مقدونیه دارای تاریخچه ای بسیار قدیمی و پرفراز و نشیب از امپراطوری های بزرگی رومن ها، بیزانس، عثمانی و صرب می باشد و یادگارهایی فراوان از دوره های تاریخی در خود جای داده است که بازدید از این آثار تاریخی و دیدنی تجربه ای بیادماندنی ازسفر به اسکوپیه بشمار می رود.

بنای یادبود اسکندر کبیر  (Alexander the GREAT)

 

شاید بتوان این بنای مجسمه برنزی اسکندر کبیر را که با ارتفاع ۱۴.۵ متر در میدان اصلی شهر واقع شده است، سمبل و نماد شهر اسکوپیه بشمار آورد. این مجسمه در شهر فلورانس ساخته شده است و در سال ۲۰۱۱ پس از تکمیل مراحل ساخت در دهمین سالگرد استقلال جمهوری مقدونیه در میدان اصلی شهر اسکوپیه استقرار یافت. در پایین مجسمه اصلی، هشت مجسمه سرباز از جنس برنز که هر یک ۲.۵ متر ارتفاع دارند در لبه های آب نمای زیبای اطراف مجسمه قرار داده شده اند. آب نمای بنای یادبود خود دارای جذابیت بسیاری است و بطور هماهنگ با موسیقی در حال پخش عمل می نماید.

قلعه نظامی کاله (Kale Fortress)

 

این قلعه بر فراز بلندترین تپه مشرف به شهر اسکوپیه ساخته شده است و منظره ای بسیار عالی بر فراز شهر در مقابل دیدگان بازدیدکنندگان قرار می دهد. دیوارهای قلعه به طول ۱۲۱ متر در امتداد تپه و تا ساحل رودخانه کشیده شده و معماری خاص قلعه متعلق به دوره بیزانس بر فراز شهر اسکوپیه جلوه ای خاص داشته و یکی دیگر از نمادهای این شهر محسوب می شود. ساخت این قلعه به دستور جاستینیان امپراطور بیزانس انجام شده و دارای ۷۰ برج نگهبانی بلند بوده است که امروزه تنها ۳ برج پابرجا باقی مانده است. دروازه ورودی قلعه در کنار بازار قدیمی شهر قرار دارد که ورود به آن برای بازدیدکنندگان رایگان می باشد.

پل سنگی (Stone Bridge)

 

پل سنگی اسکوپیه به طول ۲۱۴ متر در قرن ششم میلادی و در زمان امپراطوری بیزانس ساخته شده است. از آن تاریخ تاکنون این پل بارها مورد بازسازی قرار گرفته است که آخرین مورد تنها ۱۰ سال قبل و به دستور شهردار پیشین اسکوپیه انجام شده است. بزرگترین بازسازی و توسعه ساختمان پل در زمان سلطان محد دوم پادشاه عثمانی انجام شده است که در این زمان، محافظ سنگی کناره پل و یک برج دیده بانی به مجموعه پل اضافه گردید. محوطه پل سنگی، بازار قدیمی و قلعه تاریخی کاله از قدیمی ترین مناطق اسکوپیه محسوب می شوند که بازدید از آنها با پای پیاده و بدون نیاز به وسیله نقلیه، براحتی امکان پذیر است.

طاق نصرت پورتا مقدونیا (Porta Macedonia)

 

این طاق نصرت تاریخی در میدان پلا (Pella Square) واقع شده است و بر روی دیواره بیرونی آن که از جنس سنگ مرمر ساخته شده است تصاویری از برهه های تاریخی کشور مقدونیه حکاکی شده و تعدادی فروشگاه و سالن تجمعات عمومی در داخل بنای این طاق نصرت ساخته شده است.

میدان مقدونیه (Macedonia Square)

 

این میدان یکی از نقاط اصلی شهر اسکوپیه است که در کنار منطقه سنگی از نقاط توریستی شهر اسکوپیه محسوب شده و چند مکان دیدنی را در خود جای داده است. بسیاری از سازه های سبک کلاسیک منطقه میدان مقدونیه پس از زلزله شدید اسکوپیه تخریب شدند و چهره میدان نسبت به گذشته دچار تغییرات بسیاری شده است.  در اطراف این میدان خیابان مشهور ماکسیم گورکی، ساختمان زیبای سفارتخانه ایتالیا، هتل بزرگ خانه عربی، مرکز خرید بزرگ اسکوپیه، خانه محل سکونت مادر ترزا که محل تولد و زندگی او تا سن هجده سالگی و قبل از مسافرت به ایرلند و سپس هندوستان بوده است قرار گرفته اند. تعداد زیادی مجسمه از افراد مشهور انقلاب مقدونیه و همچنین مجسمه اسکندر کبیر با ارتفاع ۲۶ متر در همین میدان قرار دارد.

برج فئودال (Feudal Tower)

 

برج فئودال در خیابان مقدونیه و در مجاورت ایستگاه قدیمی راه آهن اسکوپیه واقع شده است. تاریخ این برج به دوران حکومت عثمانیان بر شهر اسکوپیه برمی گردد و هدف از ساخت آن احتمالاً دیده بانی این منطقه از شهر بوده است. امروزه در داخل ساختمان برج تعدادی فروشگاه سوغات و هدیه قرار دارد و بازدید از آن آزاد و رایگان می باشد. در منطقه خیابان مقدونیه و اطراف برج فئودال چند کافه دنج با فضای بسیار خوب وجود دارد که فرصتی مناسب برای استراحت و کسب آرامش خواهد بود.

ساختمان حمام تاریخی (Double Hamam)

 

این حمام که در قرن پانزدهم میلادی ساخته شده است یکی از اولین حمام های عمومی بوده است که در دو بخش مجزا برای مردان و زنان ساخته شده است بطوریکه اتاق گرمابه در مرکز ساختمان ساخته شده است و دو بخش حمام در دو طرف قرار داده شده و مردان و زنان بطور همزمان قادر به استفاده از حمام بوده اند. امروز ساختمان حمام محل برگزاری نمایشگاه های هنری می باشد.

بازار تاریخی بدستن (Bedesten)

 

بازار تاریخی اسکوپیه بزرگترین بازار در سراسر منطقه بین النهرین و آناتولی بعد از بازار بزرگ و مشهور دمشق بوده که محل فروش اجناس مختلف، موادغذایی ، عطر و جواهرات بوده است. بازار بدستن دارای دروازه های ورودی بوده است که در هنگام غروب برای حفظ امنیت بازار بسته می شدند. با گذشت سالها این بازار دیگر اهمیت و رونق سالیان دور را از دست داده و تنها ارزش تاریخی دارد.

برج ساعت (Clock Tower)

 

هر کدام از مناطق بازار قدیمی در اسکوپیه دارای یک برج ساعت می باشد که ریشه در اوقات نمازهای پنجگانه مسلمانان دارد که مغازه ها در این اوقات بسته می شوند. همینطور این ساعتها، زمان کار بازار را نشان داده و از این طریق فرصت های مساوی برای کسب و کار در اختیار همگان قرار داده میشد. برج ساعت اسکوپیه اولین برج ساخته شده در سراسر تاریخ امپراطوری عثمانی است و از این جهت دارای ارزش تاریخی بسیاری می باشد و اهمیت اسکوپیه برای امپراطوری عثمانی را نشان می دهد. این برج در سالهای ۱۵۵۶ تا ۱۵۷۲ ساخته شده سپس ساعت آن از کشور مجارستان سفارش و خریداری شده است. متأسفانه این ساعت در هرج و مرج پس از زلزله بزرگ اسکوپیه ناپدید شد و سالها بعد سر از موزه ساعت سوئیس درآورد!

پارک شهر (City Park)

 

پارک شهر اسکوپیه یک فضای سبز طبیعی و بسیار بزرگ در مرکز این شهر است که چند بنای یادبود و همچنین یک موزه را در خود جای داده است. این پارک با پیاده رو های بسیار زیبا که از میان درختان و آبگیرهای متعدد عبور کرده و فضاهای مخصوص بازی کودکان در کنار چند زمین تنیس، کافه و رستوران، بعنوان یکی از محبوب ترین مکان های شهر اسکوپیه محسوب می شود.

قنات شهر (Aqueduct)

 

قنات تاریخی اسکوپیه که در مسیر فعلی این شهر به سمت کوزوو در بوسنی و هرزگوین واقع شده است یکی از نمونه های بسیار خوب از قنات های تاریخی است که احتمالاً در دوره بیزانس ساخته شده و ساختمان آن همچنان بجامانده است. این قنات آب موردنیاز شهر و همچنین حمام های عمومی اسکوپیه در دوره حکومت عثمانی ها را تأمین می کرده است.

مهمان سرا های تاریخی (Historic Caravanserai)

 

سه کاروانسرای کاپان هان (Kapan Han)، سولی هان (Soli Han) و کورشوملی هان (Kurshumli Han) باقیمانده از دوران عثمانی هستند که در منطقه بازار قدیم اسکوپیه همچنان پابرجا مانده اند. طبقه پایین کاروانسرای هان کاپان محل نگهداری و تغذیه اسب های میهمانان و فروشندگان بازار بوده و اتاق های خواب در طبقه بالا قرار دارند. این مهمانسرا در قرن پانزدهم میلادی ساخته شده و امروزه بعنوان رستوران از آن استفاده می شود. کاروانسرای سولی هان طی زلزله بزرگ ۱۹۶۳ به سختی صدمه دید و امروز بعنوان کارگاه هنر دانشگاه اسکوپیه مورد استفاده قرار می گیرد. زیباترین کاروانسرای باقیمانده در اسکوپیه، کورموشلی هان می باشد که در سال ۱۵۵۰ ساخته شده است. کل ساختمان کاروانسرا از سنگ ساخته شده و دارای دو حیاط اصلی است که یکی از آنها برای نگهداری اسب ها مورد استفاده بوده است. منطقه این کاروانسرا از نقاط تاریخی شهر اسکوپیه محسوب می شود.

موزه شهر اسکوپیه (Skopje City Museum)

 

این موزه در بقایای ویرانه های ساختمان راه آهن قدیمی اسکوپیه که در زلزله بزرگ ۱۹۶۳ ویران شد، ساخته شده است. این ساختمان در سال ۱۹۳۸ ساخته شد و تا زمان زلزله محل ایستگاه راه آهن اسکوپیه بوده است و پس از آن تا مدتی رها شده و سپس بعنوان محل موزه شهر و همچنین یک نمایشگاه دائمی آثار هنری مورد استفاده قرار دارد.

موزه هنرهای معاصر (Museum of Contemporary Art)

 

این موزه بیش از ۴۸۰۰ اثر هنری را در خود جای داده است که ۱۷۶۰ مورد از این آثار توسط هنرمندانی از ۶۱ کشور از سراسر دنیا پس از زلزله بزرگ ۱۹۶۳ اسکوپیه به این موزه هدیه شده اند. آثاری از هنرمندانی چون پابلو پیکاسو، آلیشنسکی، سولاز، لوئی کان، هارتونگ، میلارس و بسیاری هنرمندان دیگر در این موزه در معرض نمایش عموم قرار داده شده است. ساختمان موزه خود بعنوان هدیه ای از جانب کشور لهستان ساخته شده است و امروزه با گذشت بیش از ۴۰ سال از ساخت آن به تعمیرات اساسی نیاز دارد که عملیات بازسازی آن به تدریج در حال انجام است.

کلیسای بوگورودیکا (St. Bogorodica Church)

 

این کلیسا در سال ۱۸۳۵ ساخته شده است و کلیسای جامع اسکوپیه محسوب می شود. ساختمان کلیسا در سال ۱۹۴۴ توسط نیروهای فاشیست به آتش کشیده شد و بسیاری اشیای باارزش تاریخی موجود در کلیسا به سرقت رفت. پس از سالهای جنگ جهانی دوم ساختمان کلیسا مورد بازسازی قرار گرفت.

صومعه کلمنت مقدس (St. Kliment of Ohrid Cathedral)

 

این صومعه پس از جنگ جهانی دوم و به آتش کشیده شدن کلیسای اصلی شهر ساخته شد و دارای معماری خاص کلیساهای ارتدوکس می باشد و نقاشی های مذهبی بسیار زیبایی در ساختمان آن ترسیم شده است.

خانه مادر ترزا (Mother Teresa House)

 

این خانه محلی است که مادر ترزا، خواهر روحانی مشهور در اینجا متولد شده و تا هجده سالگی در آن زندگی کرده است. البته خانه اصلی و قدیمی در واقع دیگر وجود ندارد و در مکان آن، یک کلیسای کوچک و بسیار زیبا با معماری مدرن و تلفیقی ساخته شده است.

مسجد مصطفی پاشا (Mustafa Pasha Mosque)

 

این مسجد تاریخی در منطقه بازار قدیمی اسکوپیه واقع شده است و یکی از زیباترین بناهای دارای معماری اسلامی در مقدونیه محسوب می شود. ساختمان مسجد در سال ۱۴۹۲ توسط مصطفی پاشا وزیر سلطان سلیم عثمانی ساخته شده است و در تمام این سالها بدون تغییر باقی مانده است و محل دفن تعدادی از اعضای خانواده سلطنتی بوده و حیاط، فضای سبز و مناره های آن از دیدنی های مجموعه محسوب می شوند.

گشت و گذار در طبیعت اطراف اسکوپیه (Explore The Nature Around The City)

 

مناطق طبیعی زیبایی در اطراف شهر اسکوپیه قرار دارند از جمله منطقه ماتکا (Matka Canyon)، منطقه شکار کادینا (Kadina Reka) و کوهستان وودنو (Vodno Mountain) که تورهای گردشگری یک روزه متعددی برای گشت و گذار و بازدید از این مناطق توسط آژانس های گردشگری در شهر اسکوپیه برگزار می شود.

مرکز اطلاعات گردشگری اسکوپیه

 

مرکز اطلاعات گردشگری اسکوپیه، آماده کمک و ارائه اطلاعات لازم و ضروری به گردشگران و مراجعه کنندگان به مرکز می باشد. با مراجعه به این مراکز ضمن دریافت راهنمایی های مختلف، کتابچه های راهنما در خصوص موقعیت جفرافیایی نقاط دیدنی منطقه، توصیه های امنیتی و نقشه های راهنما در کنار دسترسی به اینترنت پرسرعت برای انجام امور ضروری به گردشگران ارائه می شود.

Eu Info Center Skopje
Address: Sveti Kliment Ohridski; 1000 Skopjev
Phone:  +۳۸۹ ۲ ۳۲۹ ۶۳۶۳

Website: www.skopje.gov.mk

 

 

 

گردآوری بطور اختصاصی وب سایت HAROOZ.COM

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برچسب ها : ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ،

برچسب های شاخص