هروز - دانلود آهنگ جدید ایرانی ، دانلود موزیک

Most Popular Musics, Albums & Videos

هر روز » فتو خبر » راهنمای سفر به هلند (بخش اول)

راهنمای سفر به هلند (بخش اول)

تعداد نمایش: 863 / تاریخ انتشار: ۲۲ مرداد ۱۳۹۶

راهنمای سفر به هلند (بخش اول)

هلند (Netherland در انگلیسی و Nederland در آلمانی) یکی از جذاب ترین کشورهای قاره اروپا است که در همسایگی کشورهای آلمان، بلژیک و همچنین در مجاورت دریای شمال قرار دارد. کشور هلند با ۴۱۵۴۳ کیلومتر مربع مساحت نزدیک به ۱۷ میلیون نفر جمعیت را در خود جای داده است. هلند امروزه یکی از مدرن ترین کشورهای جهان شناخته می شود که در بسیاری از زمینه ها از جمله فرهنگ و هنر، ادبیات و آزادی های سیاسی و اجتماعی از نمونه های عالی و پیشرفته محسوب شده و بعنوان یکی از بنیان گذاران اتحادیه اروپا و همینطور پیمان ناتو دارای جایگاهی ویژه در صحنه بین المللی اروپا و جهان می باشد بطوریکه دادگاه بین المللی عدالت در این کشور واقع شده است. با توجه به تاریخ غنی، فرهنگ و هنر و جاذبه های طبیعی بسیار زیبایی که در سراسر هلند گسترده شده است امروزه از هلند بعنوان یکی از محبوب ترین و جذاب ترین مقصدهای گردشگری در قاره اروپا یاد می شود که روزانه پذیرای هزاران گردشگر از نقاط مختلف جهان می باشد.

Netherland Netherland Netherland Netherland

تاریخچه مختصر

اولین و قدیمی ترین آثار و شواهد سکونت در سرزمین هلند امروزی به ۲۵۰.۰۰۰ سال قبل تعلق دارد که نشانه هایی کشف شده از انسان های ناندرتال در برخی مناطق می باشد. پس از آن شواهد تاریخی از زندگی اقوامی در ۸۰۰۰ سال قبل از میلاد مسیح وجود دارد که شامل آثار تاریخی کشف شده متعلق به این دوره تاریخی می باشد. با توجه به موقعیت خاص جغرافیایی سرزمین هلند اقوام مختلف ساکن در این منطقه بطور گسترده به دام پروری و فعالیتهای کشاورزی روی می آوردند که نشانه های تاریخی موجود در این زمینه به بیش از ۴۰۰۰ سال قبل از میلاد مسیح برمی گردد.

Netherland history

پس از این دوران اولیه و همچنین گذر از عصر برنز و عصر آهن، در دوران سلتیک که در فاصله ۵۰۰ سال قبل از میلاد مسیح تا سال ۴۱۰ میلادی با مهاجرت اقوام آلمانی به سرزمین هلند امروزی فصلی دیگر از تاریخ تمدن این منطقه رقم خورد که منتهی به پیوستن سرزمین امروزی هلند به امپراطوری رومن شد. کشور هلند در دوران حکومت امپراطوری رم در قاره اروپا، در قلمرو این امپراطوری قرار داشت و پس از آن در قرون وسطی بخشی از قلمرو پادشاهی های کشور هلند قرار گرفت که حاصل آن تشکیل کشور بلژیک امروزی است. امروزه تعدادی مکان های تاریخی در برخی شهرهای هلند از این دوران باقی مانده است.

Netherland history Netherland history Netherland history Netherland history

پس از طی این دوره زمانی در سال ۱۵۷۲ و در نتیجه شورشی که به رهبری Willem van Oranje انجام شد و به Dutch Revolt مشهور است، کشور مستقل هلند تشکیل شد. در سال ۱۵۷۹ طی مذاکرات و توافق های سیاسی صورت گرفته سرزمین هایی که امروز کشور بلژیک را تشکیل می دهند از هلند جدا شدند و از آن پس از قرن هفدهم میلادی کشور هلند بعنوان یکی از کشورهای تأثیرگذار و پراهمیت قاره اروپا بشمار می رود.  در سال ۱۸۰۵ هنگامی که ناپلئون بناپارت برادرش را بعنوان پادشاه هلند انتخاب کرد، کشور هلند تبدیل به نظامی پادشاهی شد نام رسمی این کشور به United Kingdom of the Netherlands تغییر پیدا کرد. در پی این تحولات سیاسی سرانجام در سال ۱۸۳۰ کشورهای بلژیک و لوکزامبورگ بطور رسمی از هلند جدا شده و پادشاهی هلند حق استقلال سیاسی این کشورها را به آنها واگذار نمود. در جنگ جهانی دوم کشور هلند مورد هجوم وحشیانه ارتش آلمان نازی قرار گرفت و بسیاری از مردم این کشور طی حملات و بمباران های ارتش هیتلر کشته شدند. این حملات آخرین کشمکش های نظامی در کشور هلند بوده است و تا به امروز این کشور یکی از باثبات ترین و تأثیرگذار ترین کشورها در صحنه سیاست بین الملل در قاره اروپا و جهان بشمار می رود.

Netherland history

موقعیت جغرافیایی

کشور هلند در سرزمین جلگه ای بسیار وسیع واقع شده که در حدود ۳۰ درصد از آن پایین تر از سطح دریا قرار دارد و تنها نیمی از مناطق این کشور در ارتفاع بیش از یک متر بالاتر از سطح دریا واقع شده اند. در کشور هلند هیچ منطقه کوهستانی و مرتفع وجود ندارد و بلندترین نقاط در این کشور دارای ارتفاع کمی بیشتر از ۳۰۰ متر هستند. از قرن شانزدهم و با پیشرفت فناوری های عمرانی حدود ۱۷ درصد از مساحت فعلی کشور هلند از طریق بازیابی زمین از دریا و همینطور دریاچه های داخل خاک این کشور بدست آمده است. با توجه به این موقعیت خاص جغرافیایی در طول تاریخ چندین سیل عظیم در کشور هلند اتفاق افتاده است که موجب خسارات جانی و مالی بسیاری گردید. امروزه تعداد زیادی سد در مناطق مختلف مشرف به دریا ساخته شده اند که علاوه بر محافظت از مناطق مسکونی در مقابل خطر وقوع سیل نقش مهمی در تأمین انرژی کشور هلند ایفا می کنند.

Netherland climate Netherland climate Netherland climate Netherland climate Netherland climate

اغلب نواحی جغرافیایی کشور هلند بصورت جلگه یا سرزمین های دلتا در مجاورت رودخانه های این کشور می باشند که موقعیت بسیار خاص و ایده آل برای کشاورزی و دامداری پدید آورده است. کشور هلند توسط رودخانه مشهور راین به دو بخش شمال و جنوب تقسیم شده است همچنین دو رودخانه بزرگ Meuse و Scheldt با شاخه های متعدد در سراسر این کشور گسترده شده اند. کشور هلند بلحاظ تقسیم جمعیتی یکی از متراکم ترین کشورهای جهان بشمار می رود بطوریکه در هر نقطه ای از این کشور که باشید در فاصله ای بسیار نزدیک به شما شهر یا روستایی قرار خواهد داشت. شهرهای کشور هلند با توجه به مساحت آنها پرجمعیت و متراکم هستند.

Netherland climate

آب و هوا

جهت غالب سیستم های آب و هوایی سمت جنوب غرب است که منجر به پدیدآمدن اقلیم اقیانوسی می شود. خصوصیات برجسته این گروه بندی آب و هوایی تابستان های گرم و زمستان های معتدل همراه با میزان رطوبت بالا است. این ویژگی های آب و هوایی بسیار شبیه به مناطق واقع در خط ساحلی کشور آلمان می باشد که آب و هوا معتدل و دمای هوا در روز و شب بسیار نزدیک می باشد.

Netherland weather Netherland weather Netherland weather

سردترین روزهای سال در فاصله ماههای دسامبر تا مارس قرار دارند که دمای هوا در بسیاری روزها به صفر درجه سانتیگراد می رسد. بارش برف اغلب در فاصله ماه نوامبر تا آوریل اتفاق می افتد هر چند در سالهایی که بعنوان سالهای سرد شناخته می شوند شاهد بارش برف در ماه می نیز بوده ایم. روزهای گرم سال با توجه به رطوبت هوا به روزهای با دمای بالاتر از ۲۰ درجه سانتیگراد اطلاق می شود در فاصله ماه های اوریل تا اکتبر قرار دارند که متوسط دمای هوا در این بازه زمانی ۲۰ درجه سانتیگراد و حداکثر دمای ثبت شده در فصل تابستان در کشور هلند ۳۹ درجه در ماه های آگوست و جولای بوده است.

Netherland weather

احتمال بارش باران تقریباً در تمام اوقات سال وجود دارد و در هر یک از ماههای سال فارغ از اینکه در چه فصلی بسر می بریم چند روز بارانی خواهیم داشت و میزان بارندگی در ماه های تابستان و پاییز بیشتر از بقیه ماه های سال است. با توجه به خصوصیات عرض جغرافیایی در کشور هلند، مدت زمان روشنایی روز در ماه دسامبر کمتر از ۸ ساعت و در ماه ژوئن به ۱۷ ساعت می رسد.

Netherland weather

طبیعت و حیات وحش

۲۰ پارک ملی و بیش از ۱۰۰ منطقه طبیعی حفاظت شده در کشور هلند وجود دارد که شامل دریاچه ها، دشت، جنگل و سرزمین های آبگیر می باشند. در شمال کشور دریای وادن (Wadden Sea) قرار دارد که بخشی از دریای بزرگ شمال محسوب می شود و تعداد زیادی جزیره های یخی، تالاب های کم عمق و زیستگاه های منحصربفرد را در خود جای داده است. بخش هایی از این دریا که متعلق به کشور هلند می باشد در سال ۲۰۰۹ در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شده است و بسیار مورد توجه گردشگران و علاقمندان به طبیعت قرار دارد. بلحاظ خصوصیات طبیعی، کشور هلند دارای ویژگی هایی از مناطق آتلانتیک و همچنین مناطق مرکزی اروپا می باشد و پارک های طبیعی و مناطق حفاظت شده که در نقاط مختلف واقع شده اند بسیار ایده آل فعالیت های ورزشی مانند قایق سواری، کوهنوردی، پیاده روی و کوهپیمایی، دوچرخه سواری و تماشای پرندگان هستند.

Netherland nature Netherland nature Netherland nature

فرهنگ و هنر

بخش زیادی از شهرت کشور هلند بخاطر هنرمندانی است که در این کشور زندگی کرده اند. بدون شک قرن هفدهم میلادی را می توان عصر طلایی استادان نقاشی هلند نامید دوره ای که هنرمندانی همچون Rembrandt van Rijn ، Johannes Vermeer ، Jan Steen و Jacob van Ruisdael در آن زندگی می کردند. از دیگر هنرمندان مشهور دیگر هلندی که در قرن نوزدهم و بیستم زندگی می کردند و هر یک از صاحبان سبک های نقاشی بشمار می روند باید به  Vincent van Gogh ، Piet Mondriaan و M. C. Escher اشاره نمود.

Netherland art Netherland art Netherland art

هلند مانند کشور آلمان از کشورهای مهد فلسفه بشمار می رود و اراسموس (Erasmus Roterodamusاسپینوزا (Baruch Spinoza) از فلاسفه مشهور هلندی محسوب می شوند همچنین بخش اعظم آثار رنه دکارت (René Descartes) در هلند انجام شده است. از دانشمندان مشهور هلندی می توان به Christiaan Huygens کاشف قمر ساتورن و مخترع ساعت پاندولی اشاره کرد که بعنوان اولین فیزیکدانی که از فرمول های ریاضی در محاسبات فیزیک استفاده کرد شناخته می شود. دیگر دانشمند مشهور هلندی Antonie van Leeuwenhoek است که برای نخستین بار ارگانیزم های تک سلولی را توسط یک میکروسکوپ کشف کرد و شرح داد. از مشهورترین نویسندگان هلندی می توان Godfried Bomans ، Harry Mulisch ، Jan Wolkers ، Simon Vestdijk ، Willem Frederik و Anne Frank را نام ببریم.

 

Netherland art

جمعیت شناسی

جمعیت کشور هلند مطابق آخرین سرشماری انجام شده در سال ۲۰۱۷ در حدود ۱۷.۰۹۳.۰۰۰ بوده است که با توجه به مساحت، این کشور یکی از متراکم ترین کشورهایی اروپایی محسوب می شود و در رتبه ۶۳ کشورهای جهان قرار گرفته است. بزرگترین رشد جمعیتی در کشور هلند بین سالهای ۱۹۰۰ تا ۱۹۵۰ اتفاق افتاد که جمعیت این کشور طی این ۵۰ سال از ۵ میلیون نفر به دو برابر این تعداد افزایش پیدا کرد و بعد از ان روند تقریباً ثابت ۰.۴۴ درصد را داشته است. آمار فعلی نشان می دهد که بطور متوسط ۱۱ درصد از جمعیت کشور هلند از نژادهای خارجی هستند که در این کشور متولد شده اند. همینطور نژاد هلندی یکی از نژادهای غالب در کشور ایالات متحده نیز محسوب می شود که بیش از پنج میلیون نفر از آمریکایی ها، دارای اصالتی هلندی هستند.

Netherland population Netherland population

نژاد غالب مرد هلند، نژاد داچ (Dutch) است که بیش از هشتاد درصد جمعیت این کشور را تشکیل می دهد. بقیه جمعیت این کشور از نژادهای آلمانی، اندونزیایی، ترک، سورینامی، مراکشی و بقیه نژادها از ملیت های مختلف هستند. نژاد داچ با متوسط قد ۱.۸۱ برای مردان و متوسط قد ۱.۶۷ برای زنان بطور رسمی بلندقامت ترین نژاد جهان محسوب می شوند. همینطور زبان رسمی کشور هلند زبان داچ  است که بطور گسترده در تمام کشور استفاده می شود و پس از آن تعدادی از زبان های منطقه ای که شاخه هایی از زبان های غرب اروپا (West Frisian) هستند توسط بخش هایی از جمعیت این کشور مورد استفاده قرار دارد مانند زبان های Twents ، Low Saxon و Drents. دین رسمی مردم هلند دین مسیحیت است و پس از آن دین اسلام بیشترین مقبولیت را در این کشور دارد.

Netherland population

روابط اجتماعی

هلند بلحاظ فرهنگ اجتماعی و سیستم اخلاقی حاکم بر روابط اجتماعی یکی از منحصربفرد ترین کشورهای جهان بشمار می رود بطوریکه به عقیده بسیاری از کارشناسان علوم اجتماعی بسیار از اصول حاکم بر روابط اجتماعی در قاره اروپا ریشه در اصول و چهارچوب های اجتماعی در کشور هلند دارد. اصل اساسی در جامعه هلند، تساوی بین همه انسانها و افراد جامعه است و هر عضو جامعه بطور کامل دارای آزادی های عقیدتی و اجتماعی و فردی است. مردم هلند اغلب رفتاری به دور از غرور و خودستایی دارند که از این جهت می توان آنها را در مقابل اخلاق آلمانی قرار داد. رفاه غیرمعمول و همراه با ریخت و پاش های مالی از نظر اغلب هلندی ها نکوهش می شود ولی برنامه ریزی و مدیریت اقتصادی جایگاهی ویژه در زندگی شخصی و خانوادگی و همینطور اجتماعی مردم هلند دارد.

Community Relations Community Relations

هلندی ها بسیار به مسئولیت های اجتماعی اهمیت می دهند و یکی از بدترین انواع انسان ها از نگاه مردم هلند آنهایی هستند که نسبت به اصول اجتماعی بی توجه هستند. صداقت و رک گویی یکی از خصوصیات مشهور هلندی ها است که خودشان بسیار به آن افتخار می کنند اما برخی تحلیلگران اخلاق اجتماعی در برخی موارد این نوع رفتار را نوعی بی ادبی یا رفتاری تهاجمی تحلیل می کنند که البته برای افراد حساس و زودرنج می تواند همینطور تلقی شود. همچنین هلند یکی از سکولارترین کشورهای اروپایی محسوب می شود و عقاید مذهبی افراد در هیچیک از موقعیت های شغلی و اجتماعی مورد پرسش قرار نمی گیرد هر چند دین رسمی این کشور مسیحیت می باشد.

Community Relations

وضعیت اقتصادی و واحد پول رایج

واحد پول رایج در کشور هلند، واحد پول مشترک اروپا یعنی یورو می باشد. هلند از نظر اقتصادی، کشوری توسعه یافته و پیشرفته بشمار می رود که نقشی عمده در جریان اقتصادی قاره اروپا ایفا می کند و دارای جایگاهی ویژه در تصمیم گیری های کلان و استراتژیک اتحادیه اروپا می باشد. از ابتدای قرن شانزدهم میلادی با توسعه و گسترش کشتیرانی، ماهیگیری، کشاورزی و تجارت در منطقه بخش اقتصادی و بانکداری هلند به قدرت بسیاری دست یافت و این بستر قدرتمند اقتصادی در گذر زمان همواره مستحکم تر گردید و تا به امروز ثبات و دوام خود را حفظ نموده است بطوریکه در سال جاری اقتصاد هلند در رتیه هفدهم برترین اقتصادهای جهان، رتبه سوم نوآور ترین اقتصاد و همچنین در بین پنج اقتصاد رقابتی جهان قرار دارد.

Netherland economy Netherland economy Netherland economy Netherland economy

هلند یکی از ۱۰ کشور اول جهان بلحاظ حجم صادرات می باشد که بخش عمده آن محصولات غذایی و کشاورزی و همینطور محصولات دامی و پس از آن بخش های متالوژی، صنایع الکترونیک، شیمیایی و گردشگری در رتبه های بعدی قرار گرفته اند. به همین روال یکی از بیشترین مقادیر جذب سرمایه های خارجی در اتحادیه اروپا را به خود اختصاص داده است و مجموعه مواردی که شرح داده شد موجب برقراری وضعیت رفاه اقتصادی بسیار مطلوب برای مردم هلند شده و کیفیت زندگی در این کشور بسیار مطلوب ارزیابی می شود.

Netherland economy

گردآوری بطور اختصاصی وب سایت HAROOZ.COM

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برچسب های شاخص