هروز - دانلود آهنگ جدید ایرانی ، دانلود موزیک

Most Popular Musics, Albums & Videos

هر روز » گردشگری » راهنمای جامع سفر به اوترخت (بخش اول)

راهنمای جامع سفر به اوترخت (بخش اول)

تعداد نمایش: 804 / تاریخ انتشار: ۲۰ فروردین ۱۳۹۷

راهنمای جامع سفر به اوترخت (بخش اول)

اوترخت  (Utrecht) چهارمین شهر بزرگ و پرجمعیت کشور هلند است که در منطقه Randstad در شرق این کشور واقع شده است. بافت تاریخی شهر اوترخت موسوم به (Utrecht’s ancient city centre) که امروزه در مرکز شهر قرار گرفته و هسته اصلی پیدایش و سپس توسعه شهر اوترخت محسوب می شود ساختمان ها و مکان هایی تاریخی و دیدنی را در خود جای داده است که قدمت اغلب آنها به دوران تاریخی قرون وسطی برمی گردد. اوترخت از ابتدای پیدایش تا شروع دوران طلایی کشور هلند در قرن سیزدهم مهم ترین شهر هلند بشمار می رفت ولی پس از آن با توسعه و پیشرفت بسیار سریع شهر آمستردام این جایگاه در اختیار آن شهر قرار گرفت. شهر اوترخت از قرن هشتم میلادی تاکنون بعنوان پایتخت مذهبی کشور هلند شناخته شده می شود و با وجود اینکه محل استقرار اسقف کلیسای کاتولیک سلطنتی هلند از این شهر انتقال یافت اما جایگاه شهر اوترخت بعنوان یکی از مراکز مهم کلیسای کاتولیک در کشور هلند بدون تغییر باقی مانده است.

Utrecht

اوترخت همچنین در حوزه آموزش دانشگاهی در کشور هلند دارای جایگاه می باشد و دانشگاه اوترخت (Utrecht University)، بزرگترین دانشگاه و مجموعه آموزشی آکادمیک در کشور هلند بشمار می رود در حالیکه تعداد زیادی انستیتوهای آموزشی و دانشگاه دیگر نیز در این شهر مستقر هستند که بخشی از این تمرکز به دلیل موقعیت شهر اوترخت در کشور هلند بعنوان یکی از مراکز ارتباطی جاده ای و خطوط ریلی این کشور می باشد. دسترسی به شهر اوترخت به وسیله خودرو یا اتوبوس ار طریق بزگراه های منتهی به این شهر و همچنین قطارهای سریع السیر خطوط راه آهن ملی کشور هلند بسیار بدون دردسر می باشد به همین دلیل بسیار مورد توجه گردشگران داخلی و یا خارجی بخصوص کشورهای همسایه قرار دارد. اوترخت با پیشینه تاریخی بسیار غنی، معماری شهری زیبا و دیدنی که بخشی از آن به قرون وسطی تعلق دارد، مراکز علمی، فرهنگی و هنری و جاذبه های طبیعی در مناطق اطراف شهر از مراکز مهم گردشگری در کشور هلند محسوب می شود بطوریکه بعد از آمستردام بیشترین گردهمایی ها و کارناوال های شهری در کشور هلند، در اوترخت برگزار می شود.

Utrecht

تاریخچه مختصر

نشانه های باستانی موجود از اولین سکونتگاه های انسانی در موقعیت فعلی شهر اوترخت به بیش از دوهزار سال قبل از میلاد مسیح تعلق دارند اما در این زمان سکونت در این منطقه بصورت پراکنده بوده و شکل اجتماعی نداشته است. بر همین اساس اولین سکونتگاه های دائمی و اجتماعی در این منطقه در دوران امپراطوری رومن بوجود آمده است. استقرار گروه هایی از سربازان ارتش امپراطوری رومن در اقامتگاهی موسوم به Traiectum در منطقه ای مجاور به شاخه هایی از رودخانه راین موجب سکونت خانواده های آنها در این منطقه گردید و با گذشت زمان سکونتگاهی در این منطقه شکل گرفت که امروزه منطقه Kromme Rijn شناخته می شود.

Utrecht Utrecht Utrecht old map Utrecht history

در قرن سوم پس از میلاد مسیح اقوامی از کشور آلمان به منطقه وارد شدند و ترکیب جمعیتی جدیدی در منطقه پدید آمد. در قرن هفتم اقوامی از انگلستان و ایرلند به این منطقه مهاجرت کردند و در این زمان اوترخت مهم ترین مرکز فرماندهی رومن در کشور هلند بشمار می رفت که موجب دستیابی این شهر به قدرت اقتصادی و استراتژیک در کشور هلند گردید. در سالهای بین قرن سیزدهم تا قرن پانزدهم بناهای نظامی و مذهبی متعددی در منطقه اوترخت ساخته شد که از مهم ترین این بناهای تاریخی که امروزه نیز وجود دارند می توان به  Cathedral of Saint Martin، Dom tower، St. Salvador’s Church، Saint Peter، Jacobikerk و St. Paul’s Abbey اشاره نمود.

Utrecht history

موقعیت شهر اوترخت در مجاورت رودخانه راین موجب توسعه اقتصادی بسیار خوب در این شهر و دستیابی به موقعیت ممتاز در داد و ستد و تجارت از طریق این رودخانه گردید و در قرن دوازدهم با ساخت کانال های متعدد آب رودخانه راین در داخل شهر نیز جاری شد و بنادری داخل شهری در اوترخت پدید آمد. در قرن شانزدهم و در سال ۱۵۷۹ با تشکیل جمهوری هلند و ایجاد هفت استان در خاک این کشور، اوترخت نیز به این پیمان پیوست که در نهایت به تشکیل اولین جمهوری هلند (Dutch Republic) منجر شد. در قرن هفدهم و در سالهای ۱۶۷۲ تا ۱۶۷۴ اوترخت شاهد حمله و تجاوز ارتش فرانسه به این شهر بود که به سالهای فاجعه (Disaster Year) مشهور است. در سال ۱۷۱۳ شهر اوترخت میزبان اولین نشست بین المللی صلح بود که نخستین نتیجه مذاکرات آن، اتمام کشمکش ها با پادشاهی اسپانیا بود.

Utrecht history

در عصر جدید و در قرن نوزدهم جایگاه شهر اوترخت بعنوان یک مرکز اقتصادی و مذهبی و همچنین نظامی در کشور هلند شناخته می شد. در سال ۱۸۱۵ سرانجام دیوارهای محافظ شهر به دلیل اینکه مانع گسترش و ساخت مناطق مسکونی جدید در شهر بودند تخریب شدند که تنها بخشی از این دیوارها که تا به امروز دست نخورده باقی مانده است در منطقه پارک Zocher plantsoen همچنان قرار دارد. با ورود خطوط راه آهن به اوترخت در سال ۱۸۴۳ برگی دیگر از توسعه شهری در اوترخت رقم خورد و با اتصال این شهر به آمستردام با گذشت مدتی کوتاه شهر اوترخت به مرکز ارتباطی خطوط راه آهن کشور هلند تبدیل شد.

در سال ۱۸۵۳ اوترخت بطور رسمی بعنوان مقر مرکزی کلیسای کاتولیک کشور هلند انتخاب شد و قرن بیستم برای شهر اوترخت همراه با در اختیار داشتن قدرت بسیار زیاد در تصمیم گیری های استراتژیک کشور هلند آغاز شد. مناطق مسکونی جدید مانند Oudwijk ، Wittevrouwen ، Vogelenbuurt و Lombok در همین دوران ساخته و به شهر اضافه شدند. در طول جنگ جهانی دوم شهر اوترخت بطور کامل در اختیار نیروهای آلمان قرار داشت و این محاصره و اشغال تا آخرین روزهای جنگ جهانی دوم ادامه داشت که در روز پنجم می ۱۹۴۵ نیروهای انگلستان و کانادا با محاصره شهر و شکست نیروهای آلمانی اوترخت را از اشغال خارج کردند. مناطق جدید Overvecht ، Kanaleneiland ، Hoograven و Lunetten پس از پایان جنگ جهانی ساخته شدند و شهر به تدریج چهره ای مدرن به خود گرفت. بیشترین تغییر چهره در معماری شهری اوترخت از دهه ۶۰ میلادی آغاز شد و بخش هایی از کانال قدیمی شهر به بزرگراه تبدیل شد و مراکز فرهنگی و دانشگاهی متعدد موجب شد که اوترخت بعنوان مهم ترین مرکز دانشگاهی عصر جدید در کشور هلند شناخته شود.

Utrecht

مناطق شهری اوترخت

شهر اوترخت به ۱۰ منطقه داخلی یا محله (neighborhood) تقسیم شده است که عبارتند از  Binnenstad ، Oost ، Leidsche Rijn ، West ، Overvecht ، Zuid ، Noordoost ، Zuidwest ، Noordwest و Vleuten-De Meern که هریک دارای شورای محلی و همچنین مراکز خدماتی مستقل و مرتبط با همان منطقه می باشند و مجموعاً حدود ۵۰۰.۰۰۰ نفر جمعیت را در خود جای داده اند.

از دیدگاه گردشگری، دایره مرکزی شهر اوترخت که پنج منطقه Museumkwartier ، Domkwartier ، Universiteitskwartier ، Vredenburgkwartier و Stadhuiskwartier  را در خود جای داده است، مهم ترین مناطق شهر اوترخت محسوب می شوند که بیشترین مکان های دیدنی و جاذبه های گردشگری این شهر در همین مناطق قرار گرفته است. خیابان های سنگفرش و زیبا در این مناطق در مسیرهایی که به زیبایی در سایه درختان قرار دارند و مملو از فروشگاهها، مغازه ها، رستورانها و کافه هایی با تراس های خیابانی هستند همیشه مملو از جمعیت مشتاق از ساکنین شهر و همینطور گردشگرانی است که هر روزه به این شهر وارد می شوند.

  • منطقه Museum kwartier

این منطقه در گوشه جنوبی مرکز شهر اوترخت، قدیمی ترین بافت تاریخی و حفظ شده این شهر را در خود جای داده است و در سراسر مسیرهای این منطقه خانه هایی تاریخی با معماری متعلق به قرون وسطی با حیاط های سنتی که به حیات خلوت موسوم هستند قرار گرفته اند. مشهورترین و معتبرترین موزه های شهر اوترخت در این منطقه واقع شده اند همچنین مشهورترین خیابان اوترخت، Twijnstraat در همین منطقه قرار دارد.

Museum kwartier

  • منطقه Dom kwartier

قلب تپنده شهر اوترخت که شلوغ ترین منطقه این شهر محسوب می شود و همیشه در جنب و جوش و محل رفت و آمد مردم شهر و گردشگران قرار دارد. این منطقه نیز تعدادی از دیدنی ترین مکان های تاریخی شهر از جمله محله تاریخی The historic Dom District و میدان تاریخی Dom Square را در خود جای داده است. برج تاریخی Dom  نیز در این منطقه قرار گرفته که پس از بالارفتن از ۴۶۵ پله این برج، منظره ای زیبا و بی نظیر از شهر اوترخت در مقابل شما قرار خواهد گرفت. در اطراف منطقه Domplein تعداد زیادی مکان های دیدنی تاریخی، پارک ها و فضای سبز و همچنین فروشگاهها و مغازه های مختلف بخصوص در خیابان Zadelstraat  قرار دارند که بسیار مناسب گشت و گذار می باشد. بهترین رستوران های مرکز شهر اوترخت را می توانید در Mariaplaats پیدا کنید.

Dom kwartier

  • منطقه Universiteits kwartier

این منطقه از شهر اوترخت را می توان بخش دانشگاهی شهر بشمار آورد و در هر گوشه کنار آن گروهی از جوانان دورهم جمع شده اند. تعداد زیادی رستوران و کافی شاپ که با فضای این منطقه در مطابقت کامل قرار دارد و بازارچه هفتگی رنگارنگ که روزهای شنبه برپا می شود در کنار بازارهای lapjesmarkt، Voorstraat  و Biltstraat  از دیدنی های این منطقه از شهر اوترخت محسوب می شوند.

  • منطقه Vredenburg kwartier

منطقه اصلی خرید و به اصطلاح shopping در اوترخت که تعداد زیادی فروشگاه های زنجیره ای و مراکز خرید بزرگ در کنار فروشگاهها و بوتیک های پوشاک و انواع لوازم را در خود جای داده است و محال است این منطقه از شهر اوترخت را با دست خالی ترک کنید. در میدان Vredenburg بازارچه های موقت در فاصله های یک روز در میان برگزار می شوند که بهترین مکان برای خرید سبزیجات و لبنیات اصیل هلندی محسوب می شود.

Vredenburg kwartier

  • منطقه Stadhuis kwartier

این منطقه در میان ساکنین شهر اوترخت به بازار مخفی شهر مشهور است چرا که فروشگاهها و بوتیک های درجه یک و باکلاس این منطقه در نمای مخفی ساختمان های منطقه مخفی شده اند. انواع پوشاک درجه یک و مطابق با آخرین مدهای رایج برای آقایان و بانوان و بوتیک های طلا و جواهرات بسیار زیبا و منحصربفرد در این منطقه واقع شده اند و حتماً باید سری به اینجا بزنید.

Stadhuis kwartier

آب و هوا

شهر اوترخت  مشابه بسیاری دیگر از مناطق کشور هلند دارای سیستم آب و هوای اقیانوسی (Oceanic Climate) است که از ویژگی‌های معمول آن تابستان‌های گرم (ولی نه بسیار داغ) و زمستان‌های خنک (ولی نه بسیار سرد) است. اختلاف میانگین دمای سالیانه به دلیل نفوذ سیستم های آب و هوای اقیانوسی از سمت دریای شمال، بسیار ناچیز است. در اقلیم اقیانوسی، معمولاً فصل خشک و بدون بارندگی وجود ندارد و بارش در طول سال در همهٔ فصل‌ها تقریباً به یک اندازه است. بارش باران بصورت پراکنده کم و بیش در تمام اوقات سال اتفاق می افتد اما بهترین آب و هوای آفتابی و در عین حال دمای هوای معتدل در طول سال در ماههای می تا آگوست می باشد.

Utrecht climate Utrecht climate Utrecht climate Utrecht climate Utrecht climate Utrecht climate

جمعیت شناسی

مطابق آخرین سرشماری جمعیت ساکن در مناطق اصلی شهر اوترخت  حدود ۳۰۰.۰۰۰ نفر و جمعیت سراسر حوزه استحفاظی این شهر در کنار شهر روتردام بالغ بر ۸۲۰.۰۰۰ نفر می باشد. این روزها توسعه مناطق مسکونی جدید در شهر اوترخت با روندی سریع در حال انجام است و پیش بینی می شود تا سال ۲۰۲۵ جمعیت ساکن در شهر اوترخت به بیش از ۳۹۰.۰۰۰ نفر افزایش یابد. شهر اوترخت دارای جمعیتی جوان است بطوریکه جمعیت بین ۲۰ تا ۳۰ سال بزرگترین گروه سنی ساکن در این شهر را تشکیل می دهند که وجود دانشگاهها و مراکز آموزشی متعدد در این شهر این نکته را توجیه می کند. بانوان حدود ۵۲درصد و مردان ۴۸درصد از جمعیت اوترخت را تشکیل داده اند و این در حالیست که بیش از نیمی از جمعیت صاحب خانه در اوترخت، تنها زندگی می کنند و یا بطور رسمی تشکیل خانواده نداده اند و تنها ۳۰درصد جمعیت این شهر متأهل هستند.

Utrecht Utrecht Utrecht

اوترخت برخلاف بسیاری از شهرهای مهم کشور هلند مانند آمستردام، روتردام و لاهه جمعیت مهاجر زیادی ندارد و حدود ۱۰درصد از جمعیت این شهر از اتبع خارجی کشورهای اروپایی، ۲۰درصد از اتباع خارجی غیراروپایی و حداقل ۷۰درصد از جمعیت اوترخت دارای اصالت هلندی (Dutch) هستند. بیشترین اقلیت های جمعیتی در اوترخت به اتباع مراکش و ترکیه تعلق دارند. اوترخت در قرن جدید هنوز مانند آمستردام و روتردام به شکوفایی اقتصادی دست پیدا نکرده است و سطح درآمد و معیشت مردم این شهر بطور کلی پایین تر از آمستردام، روتردام و همینطور لاهه قرار دارد بطوریکه مطابق آمار حدود ۴۰درصد جمعیت این شهر از حداقل درآمد استاندارد تعریف شده در کشور هلند برای تأمین مخارج ماهیانه زندگی برخوردار نیستند. مناطق روستایی واقع در حومه شهر اوترخت اگرچه از توسعه شهری و عمرانی برخوردار شده اند اما نرخ فقر و جرایم اجتماعی در این مناطق همچنان بالاست.

Utrecht

شهر اوترخت بطور سنتی و از قرن هشتم میلادی، مرکز و پایتخت مذهبی کشور هلند بشمار می رود و امروزه نیز اسقف اعظم کلیسای کاتولیک هلند (Archbishop of Dutch Roman Catholic) در این شهر اقامت دارد. دین رایج و دارای اکثریت در شهر اوترخت، مسیحیت می باشد که ۲۹ درصد از جمعیت اوترخت بطور رسمی مسیحی کاتولیک محسوب می شوند و برای مراسم مذهبی به کلیسا می روند. پس از آن دین اسلام با ۱۰ درصد از جمعیت ساکن در شهر در جایگاه بعدی قرار دارد.

beautiful Utrecht beautiful Utrecht beautiful Utrecht beautiful Utrecht beautiful Utrecht beautiful Utrecht beautiful Utrecht

 گردآوری بطور اختصاصی وب سایت HAROOZ.COM

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برچسب ها : ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ،

برچسب های شاخص